What's on

02
February, 2024
7:00 pm, Fri
Acid Hasid
Byzantine ornament
Romanian, Bulgarian, Serbian Greek, Macedonian, Moldavian melodies
Organizers: Acid Hasid
03
February, 2024
7:00 pm, Sat
From Vivaldi to Piazzolla
Classic masterpieces
Gennady Nikonov - trumpet, countertenor; Yanina Prokopenko - soprano; Togriy Bazhakin - baritone; Saltanat Kadirseitova - violin; Yerlan Yergaliev - violin; Khamit Erasyl - violin; Margarita Vaganova - piano; Konstantin Zeliger - piano
Offenbach: Barcarolle from "The Tales of Hoffman"; Lloyd Webber: Duet "Pie Jesu"; Rossini: Rosina and Figaro Duet from "The Barber of Seville"; Mozart: Hallelujah from the motet "Exsultate jubilate", Rondo; Vivaldi: Hallelujah from the motet "In furore iustissimae irae", Presto from Concerto No. 2 "L'estate" from Le quattro stagioni; Bellini: Cavatina di Norma; Cilèa: Aria of Adrienne Lecouvreur from opera "Adriana Lecouvreur"; Varlamov: "Don't sing, dear girl"; Medtner: "Spanish Romance"; Rachmaninoff: "At my window"; Meyerbeer: Dinora's aria from the opera "Dinora"; Franck: "Panis Angelicus"; Schubert: "Ave Maria"; Saint-Sans: Delilah's Aria opera "Samson and Delilah"; Brahms: Hungarian Dance No. 2; Ysaÿe: Volin Sonata No. 6 in E-dur; Paganini: Caprice No 24 for solo Violin; Piazzolla: Libertango; Arban: The Carnival of Venice
Organizers: International Youth Center of Musical Art
04
February, 2024
7:00 pm, Sun
Georgii Dolgov (flute) and Ekaterina Semion (harp)
J.-S. Bach: Sonata in E-flat major for Harp & Flute; Beethoven: Andante; Schumann: Three Romances for flute and harp; Marais: Variations on a Spanish Folia; Saint-Sans: Fantasia; Françaix: Five Little Duets for Flute and Harp; Takemitsu: To the Sea for flute and harp; Damase: "Early Morning", variations for harp
05
February, 2024
7:00 pm, Mon
Benjamin Britten
Boys choir of the Glinka choral college
Artistic director and conductor - Vladimir Begletsov
Alexei Goribol - piano; Olesya Petrova - mezzo-soprano; Nail Bakiyev - viola; Rustam Komachkov - cello; Ivan Sizov - baritone; Andrey Storozhev - tenor
Britten: Lachrymae for Viola and Piano, Cello Sonata, Charm of Lullabies, The Golden Vanity, Aria of Billy Budd from Billy Budd; Desyatnikov: "The Secret Land"
06
February, 2024
7:00 pm, Tue
Magic Cellos Band
World rock hits on cellos
Bach: Prelude for cello solo; Zdob și Zdub: "We saw the night"; Metallica: "Nothing Else Matters", "Enter Sandman"; Deep Purple: "Smoke on the Water"; The Cranberries: "Zombie"; AC/DC: "Highway To Hell", "Thunderstruck"; Nirvana: "Smells like Teen Spirit"; Rammstein: "Mein Herz brennt", "Sonne"; Queen: "We will Rock You", "Bohemian Rhapsody", "The Show Must Go On", "We Are The Champions"; Europe: "Final Countdown"; J. Strauss Sr.: Radetzky March
Organizers: International Youth Center of Musical Art
08
February, 2024
7:00 pm, Thur
Waltzes. Polkas. Tango
State Russian concert orchestra
Artistic director and conductor - Vladimir Popov
Albert Khatmullin - bayan
Strauss; Andreev; Baynes; Waldteufel; Petrov; Piazzolla; Gardel; Belyaev
Organizers: State Russian Concert Orchestra
09
February, 2024
7:00 pm, Fri
"Voices of the Academy"
Soloists of Elena Obraztsova Musical Academia
Artistic director - Ildar Abdrazakov
Organizers: Elena Obraztsova Musical Academy
10
February, 2024
7:00 pm, Sat
"Russian souvenir"
Piano evening
PetRo Duet
Anastasia Rogalyova (piano)
Dmitry Petrov (piano)
Arensky: Suite No. 1; Artemyev: "Lubki", cycle for two pianos; BorodinRogalev: Polovtsian Dances from the opera Prince Igor; Stravinsky: Three fragments from the ballet Petrushka (version for two pianos by V.Babin)
11
February, 2024
3:00 pm, Sun
The story and the novel on the opera stage
Choir studio "Harmony"
Artistic director and conductor - Svetlana Englina
Yekaterina Fenina - soprano; Igor Barbakov - tenor; Dinar Dzhusoev - bass; Dmitri Podrazhanin - baritone; Anna Kantor - piano
Alexander Galitsky - presenter
Mussorgsky; Tchaikovsky; Prokofiev
11
February, 2024
7:00 pm, Sun
Chamber music evening
Denis Gonchar - viola; Stanislav Soloviev - piano
J.-S. Bach: Sonata for Viola da Gamba and Clavier in G Minor; Beethoven: Sonata No 1 for Cello and Piano; Bloch: Suite for Viola and Piano
13
February, 2024
7:00 pm, Tue
Chamber music evening
Trio "Anima"
Faure: Piano Trio in D minor; Haydn: Piano Trio in C major; Brahms: Piano Trio No. 2 in C major
14
February, 2024
7:00 pm, Wed
Concert was rescheduled to
15
February, 2024
7:00 pm, Thur
Dinosaur Carnival
Family concert for children and their parents
Dmitry Murashev
Britten: Young Person's Guide to the Orchestra; Woods: "The Carnival of the Dinosaurs"
Organizers: "Tchaikovsky" Musical Culture Center
18
February, 2024
3:00 pm, Sun
Gioachino Rossini
Symphony Orchestra of the Special Music School of St Petersburg Conservatory
Conductor - Arkady Steinlucht
Larisa Pominova - mezzo-soprano; Victoria Churkina - mezzo-soprano; Ivan Vasiliev - baritone; Alexei Sazonov - bass-baritone; Natalia Entelis - presenter
18
February, 2024
3:00 pm, Sun
Concert was rescheduled to
18
February, 2024
7:00 pm, Sun
Alexander Kashpurin
Piano evening
Liszt: 12 Transcendental Etudes; Rachmaninoff: Sonata No. 1 in D minor
20
February, 2024
7:00 pm, Tue
Alexei Massarsky (cello) and Stanislav Soloviev (piano)
Brahms: Sonata No 1 for Cello and Piano, Vier ernste Gesänge (version for cello and piano by A.Massarsky); R. Strauss: Cello Sonata in F major; Mendelssohn: Sonata No. 2 for Cello and Piano
22
February, 2024
7:00 pm, Thur
Johann Strauss and his family
Orchestra of the Theater of Musical Comedy
Artistic director and conductor - Andrey Alexeev
Waltzes, polkas, gallops; Arias and duets from operettas
23
February, 2024
3:00 pm, Fri
Festive concert
Conductor - Alexander Kantorov
Tchaikovsky: "The Year 1812", festival overture; Glinka: Overture from Ruslan and Ludmila; Mussorgsky: Sunrise on the Moscow River; Borodin: Polovtsian Dances
Organizers: "Klassika" St. Peterburg State Symphony Orchestra
23
February, 2024
7:00 pm, Fri
"Trumpets of Victory"
Orchestra of the Marine Corps of Peter the Great
Conductor - Sergei Volsky
Kozlovsky; A. Rimsky-Korsakov; Riedel; Glinka; Khalilov; Stahl; J.Strauss I; Alexandrov; Volkov; Ivanov-Radkevich; Molchanov; Chernetsky; N. Rimsky-Korsakov V. Runov; Agapkin
24
February, 2024
3:00 pm, Sat
From Russian Baroque to Russian Rock
"Pushkin-quartet"
Ekaterina Nagornaya (violin)
Natalia Reshetnikova (violin)
Tatiana Komissarova (viola)
Lyudmila Gutsevich (cello)
Tchaikovsky: "Melody" from the series "Memories of a dear place", String Quartet No. 1, Russian Dance from the ballet "Swan Lake"; Rachmaninoff: Vocalise; Shostakovich: Waltz from Jazz Suite No 2; Khandoshkin: Variations on the Russian folk song There was a birch tree in the field, arranged for violin and viola; Andersen: "Syncoping Clock"; Terentyev: Paradise Lost, Careless Angel from the repertoire of the rock group Aria; May: "We will rock you" from the repertoire of the group "Queen"; Mercury: "We are the champions"; Knyazev: Ill Jump from a Cliff, Sorcerers Doll from the repertoire of the group The King and the Clown
Organizers: "Pushkin-quartet"
24
February, 2024
7:00 pm, Sat
Dedication to Django Reinhard
Ildar Kazakhanov - guitar; Gasan Bagirov - guitar; Victor Rapotikhin - violin; Vladimir Kozlov - double bass
25
February, 2024
3:00 pm, Sun
Journey to the country of musical instruments
Litseist Ensemble
Eugeny Burulev (director)
Artistic director - Mark Zvonarev
Grigory Bazhanov (piano)
Mikhail Delazary (percussion)
Konstantin Koptev - violin; Mikhail Vasiliev - cello; Timofey Fedorov - double bass; Polina Afanasyeva - piano; Alexandra Zhilina - piano; Ekaterina Drey - piano
25
February, 2024
7:00 pm, Sun
Alexei Tatarintsev
Vocal evening
Alexei Tatarintsev - tenor; Alexander Pokidchenko - piano
Mozart: Tamino's aria from "Die Zauberflöte"; Rossini: Aureliano's aria from "Aureliano in Palmira"; Donizetti: Marcello's aria from "Le Duc d'Albe"; Gounod: Romeo Cavatina from "Roméo et Juliette"; Puccini: Aria Donna non vidi mai from "Manon Lescaut" (Des Grieux); Thomas: Wilhelm Romance from "Mignon"; Faure: Mazurka; Verdi: "La donna è mobile" from the opera "Rigoletto"; Bellini: Six Ariettas; Rossini: "Danse sibérienne", "La promessa", canzonetta, "L'esule", "L'Orgia"; Tellaeche: "Bella enamorada"; Sorozabal: "No puede ser"
26
February, 2024
7:00 pm, Mon
Secret Music
Brahms. Selected piano miniatures
Peter Laul - piano, comments
Brahms: 7 Fantasies Op.116, 3 Intermezzi, Op.117, 6 Pieces Op.118, Four Pieces for Piano Op. 119
Organizers: Philharmonic Society
27
February, 2024
7:00 pm, Tue
"Carmen"
Ilia Kozlov - violin; Pelageya Tikhonova - mezzo-soprano (Carmen); Mikhail Kuznetsov - baritone (Jose Navarro, Prosper Mérimée); Boris Nikonov - percussion (Don Jose); Alexander Kashpurin - piano, musical director of the project; Nadezhda Rogozhina - author of staging and director
Ysaÿe: Sonata for solo violin No. 5 in G major; Wieniawski: Fantasia on Themes from Gounod's "Faust" for Violin and Orchestra; Paganini: Variation on G string on the theme from Rossini's opera Moise; Kreisler: "La Gitana"; Waxman: Carmen Fantasie; Piazzolla: Tango "Oblivion", "Summer" from "Four Seasons in Buenos Aires", "Winter" from "Four Seasons in Buenos Aires"; Albéniz: "Asturias" from "Suite española", Malagueña from Suite "España", op. 165; Sarasate: Zigeunerweisen; Shchedrin: "In Imitation Albenis"; Obradors: "El Vito"; HawkinsPetrov: "I put a spell on you" arrangement
Organizers: "Enterpriserusart"
28
February, 2024
7:00 pm, Wed
Violin in ensembles
Lev Klychkov - violin; Anna Makarova - harp; Ilia Kozlov - violin; Alsu Ibragimova - violin; Denis Gonchar - viola; Evgenii Ryzhkov - double bass; Olesia Tertychnaia - flute; Oleg Skrotskiy - french horn; Viacheslav Dmitrov - ornet
Vierdanck: Two capriccios for two violins and kornett; Beethoven: Serenade in D Major Op. 25 for Flute, Violin and Viola; Dvořák: Terzetto in C major for two violins and viola; Bartók: 6 Romanian Folk Dances; Brahms: Horn Trio; Bottesini: Gran Duo Concertante for violin, double bass and orchestra
29
February, 2024
7:00 pm, Thur
Philipp Kopachevsky
Piano evening
C. P. E. Bach: Andante con tenerezza; Beethoven: Sonata No. 14; Grieg - Ginzburg: "Peer Gynt", Suite; Liszt: Sonata h-moll
Grand Hall:
191186, St. Petersburg, Mikhailovskaya st., 2
+7 (812) 240-01-80, +7 (812) 240-01-00
Small Hall:
191011, St. Petersburg, Nevsky av., 30
+7 (812) 240-01-70
Write us:
Box office opening hours: 11 am to 8 pm (on concerts days to 8.30 pm)
Lunch Break: 3 pm to 4 pm
Box office opening hours: from 11 am to 7 pm (on concerts days to 7.30 pm)
Lunch Break: 3 pm to 4 pm
© 20002024
Saint-Petersburg Philharmonia