What's on

01
November, 2023
7:00 pm, Wed
Bosphorus Trio The Silver Lyre Festival
Rachmaninoff; Beethoven; Mendelssohn; Tüzün; Say
Organizers: Philharmonic Society
02
November, 2023
7:00 pm, Thur
Vocal evening The Silver Lyre Festival
Maria Litke - soprano; Anna Sheludko - piano
Tchaikovsky; Rachmaninoff; Medtner; Sviridov
Organizers: Philharmonic Society
02
November, 2023
7:00 pm, Thur
Concert was rescheduled to
03
November, 2023
7:00 pm, Fri
Russian fairy tale
Chamber Baltic Orchestra
Conductor - Boris Barinov
Olga Alekseeva - gusli
Gorodovskaya: Skaz; Tchaikovsky: Serenade for string orchestra (final), "Trepak" from the ballet "The Nutcracker"; Shakhanov: "Russian fairy tale", Celtic dances, Ballad; Brahms: Hungarian dance; Malyarov: Fantasy on a Jewish theme; Alekseeva: "A little prince"
Organizers: St. Petersburg Chamber Baltic Orchestra
04
November, 2023
3:00 pm, Sat
"Blue bird"
Viktoriya Romanova - soprano; Togriy Bazhakin - baritone; Alexandra Korobkina - violin; Ksenia Gavrilova - piano, harpsichord; Alexander Kashpurin - piano, harpsichord, music director of the project; Boris Nikonov - percussion; Nadezhda Rogozhina - author of staging and director
Biber; Telemann; Stravinsky; Perrote; Tariverdiev; Schnittke; Caldara; Gapon
Supported by: Committee for Culture of St. Petersburg,
Organizers: "Enterpriserusart"
04
November, 2023
7:00 pm, Sat
"Impromptu-Quintet"
Glinka: Overture from Ruslan and Ludmila; Borodin: Polovtsian Dances; Sviridov: Waltz from the musical illustrations to A.S. Pushkin's "Snowstorm"; Gavrilin: Tarantella from the ballet "Anyuta", Fantasy on themes from the ballet "The Marriage of Balzaminov"; Khachaturian : Lezginka from ballet "Gayane"; Belyaev-Geviksman: "Poem about Russia"; K. Khachaturian - "Impromptu Quintet": Fantasy on themes from the ballet "Cipollino"; B. Tchaikovsky: Polka-introduction from the film "Balzaminov's Marriage"; Tariverdiev - "Terem-Quartet": "A little prince"; Slonimsky: "Spell" from "Exotic Suite"; Shostakovich: Tango from the ballet "Bolt"; Afanasiev: "I look into the blue lakes"; Shalov: Gypsy fantasy; Tsygankov: "Twostep"
05
November, 2023
7:00 pm, Sun
Concert was rescheduled to
06
November, 2023
7:00 pm, Mon
Concert was rescheduled to
06
November, 2023
7:00 pm, Mon
Evening of chamber music Dedicated to Tchaikovsky
Soloists of the ensemble "Pure Classics"
Natalia Savinova (mezzo-soprano)
Yaroslav Krasnikov (violin)
Viktor Kozodov (cello)
Victor Yampolsky (piano)
Rimsky-Korsakov Quartet
Mikhail Bondarev (violin)
Ekaterina Belisova (violin)
Alexei Popov (viola)
Igor Klykov (cello)
Tchaikovsky: "Legenda"; Arensky: String Quartet No. 2; Rachmaninoff: Trio Élègiaque "In Memory of a Great Artist"
Organizers: Fund for Supporting the Development of Cultural Projects "Arts Bridge"
07
November, 2023
7:00 pm, Tue
Herrmann, Karmanov, Tsfasman, Kancheli
Ilya Ioff - artistic director, violin; Nikolai Mazhara - piano
Herrmann: Suite from the music to the film "Psycho"; Karmanov: GreenDNK; Tsfasman: Jazz suite for piano and orchestra; Kancheli: Twilight, "Little Danielade"
08
November, 2023
7:00 pm, Wed
Evening of serenades
Artistic director, conductor - Alexander Kantorov
Mozart: Eine kleine Nachtmusik; Dvořák: Serenade; Tchaikovsky: Serenade for string orchestra
09
November, 2023
7:00 pm, Thur
State Russian Concert Orchestra
State Russian concert orchestra
Artistic director and conductor - Vladimir Popov
Evgeny Izotov - piano
Tchaikovsky: The Seasons; Mussorgsky: Pictures at an Exhibition
Organizers: State Russian Concert Orchestra
10
November, 2023
7:00 pm, Fri
Evgeny Zaretsky
Piano evening
Chopin: Nocturne As-dur, Op. 32 No. 2, Piano Sonata No. 2; Rachmaninoff: Morceaux de fantaisie; Scriabin: Sonata No. 2
11
November, 2023
7:00 pm, Sat
Dmitrii Khrychev
Cello music evening
Bach: Suite for cello solo; Reger: Suite for cello solo; Britten: Suite for cello solo; Ligeti: Sonata for cello solo
12
November, 2023
3:00 pm, Sun
Under the impression Impressionism in painting and music
Natalia Steyt - piano; Natalia Evstafieva - mezzo-soprano; Stepan Zavalishin - bass; Anna Vikulina - soprano; Irina Sharapova - piano
Alexander Galitsky - presenter
Mussorgsky; Debussy
12
November, 2023
7:00 pm, Sun
Ensemble of Violinists "Virtuosos of Yakutia"
Nadejda Petrova - piano
J.-S. Bach; Vivaldi; Paganini; Tchaikovsky; Mendelssohn; Sarasate; Rachmaninoff; Khachaturian ; Monti; Piazzolla
13
November, 2023
7:00 pm, Mon
"Vivat, Piccolo"
Opening of the international festival "Flute-Piccolo"
Chamber Orchestra "Infinitum"
Conductor - Ashamaz Zaifov
Marianna Murzina - piccolo flute; Ksenia Cuellar - piccolo flute; Alisiya Cabesas - piccolo flute; Aglaya Shuplyakova - piccolo flute; Anastasia Kaneeva - piccolo flute; Vladimir Shamidanov - piccolo flute; Alla Melekhova - piccolo flute; Alexander Petrov - piccolo flute; Tikhon Lukyanenko - violin; Pavel Sokolov - oboe; Anton Gutsevich - bassoon; Elena Serova - harpsichord
Vivaldi: Concerto for piccolo, oboe and bassoon in F major, Concerto for two flutes and string orchestra in C major; Mozart: Flute Concerto in D major (version for piccolo flute); Yavtukhovich: June, August from Concertino Three Moments of Summer for piccolo, percussion and chamber orchestra; Stephenson: I part from Concertino for piccolo; Posin: Medley for three piccolos and chamber orchestra
Organizers: IP Repnikov Alexey Anatolyevich
14
November, 2023
7:00 pm, Tue
Sagdiev. Concerto for double bass with absurdity
Taneyev Quartet
Ilia Kozlov (violin)
Dmitrii Koriavko (violin)
Denis Gonchar (viola)
Mikhail Dzyudze - balalaika-double bass; Georgy Nefedov - balalaika; Denis Penyugin - domra; Anna Ignatova - balalaika-alto; Veronica Nazemblo - domra small; Anastasia Kubrachenko - domra bass; Anna Adzhamova - flute
Dmitry Otyakovsky - director
Organizers: "Ornament" Foundation
15
November, 2023
7:00 pm, Wed
St. Petersburg State Governor's Symphony Orchestra
Conductor - Maxim Alexeev
Pavel Popov - violin
Prokofiev: Symphony No 1 "Classical"; Frolov: Fantasia on Themes from Gershwin's Porgy and Bess for Violin and Orchestra; Weill: Suite from the music to the play "The Threepenny Opera"; Shostakovich: Ballet Suite No 2
Organizers: "Tchaikovsky" Musical Culture Center
16
November, 2023
7:00 pm, Thur
"Piccolo without limits"
Closing of the international festival "Flute-Piccolo"
Ensemble "Flute Masters"
Inna Cherepanova (flute)
Sofia Lubyantseva (flute)
Alexander Zaitsev (flute)
Alexandra Mukovnya (flute)
Sofia Zhilina (flute)
Alexey Uzhegov (flute)
Oleg Bataev (flute)
Varvara Mistyukova - piccolo flute; Ksenia Cuellar - piccolo flute; Stanislav Mikhailovsky - piccolo flute; Anastasia Kaneeva - piccolo flute; Aglaya Shuplyakova - flute; Nikolay Mokhov - flute; Marianna Murzina - alto flute; Maxim Mironov - violin; Maria Shilo - double bass; Euphrosynya Shuplyakova - harp; Aksinya Shuplyakova - percussion; Elena Lebedeva - piano; Sergey Oskolkov - piano; Ekaterina Krasyuk - dance
Organizers: IP Repnikov Alexey Anatolyevich
17
November, 2023
7:00 pm, Fri
Rakhmaninoff. Kochurov
Vocal evening
Ekaterina Semyonova - soprano; Olga Solovyova - piano
Elena Mikhailova - presenter
Rachmaninoff; Kochurov: Romances on poems by Pushkin; Rachmaninoff: Pieces for piano; Kochurov: Intermezzo for piano, Op. 12, No. 1
Organizers: Interregional Public Organization for the Promotion of the Study and Preservation of the Creative Heritage of the Composer Boris Tchaikovsky
18
November, 2023
7:00 pm, Sat
"Hungarian Rock"
To the 100th anniversary of Gy?rgy Ligeti
Opening of The XXXIV international new music festival Sound Waves
Alexey Isaev (flute)
Yulia Zakharenko (oboe d'amour, cor anglais)
Alexander Zakharenko (clarinet)
Viktor Pivovarov (clarinet, bass clarinet)
Kirill Miron
Alexander Baratov (trombone)
Maxim Talyzin (percussion)
Alexei Glazkov (piano)
Nikita Kachaev (piano)
Artur Zobnin (violin)
Alisa Fedorova (violin)
Vyacheslav Agabekov (viola)
Dmitry Lebedev (cello)
Ivan Myasnikov (double bass)
Conductor - Fedor Lednev
Maria Egorova - soprano; Margarita Shmakova - mezzo-soprano; Nikita Lvov - baritone
Ligeti: "Hungarian Rock" for two-manual harpsichord, Trio for violin, horn and piano, String Quartet No. 2, "Adventures" for 3 voices and 7 instrumentalists, "Chamber Concert" for 13 instrumentalists
Supported by: ,
19
November, 2023
3:00 pm, Sun
Robert Schumann
Elizaveta Ukrainskaya - piano; Leonid Shuvalov - tenor; Polina Lapteva - soprano; Timur Lugovoy - piano; Alyona Muzaleva - piano; Natalia Entelis - presenter
19
November, 2023
7:00 pm, Sun
Concert was rescheduled to
19
November, 2023
7:00 pm, Sun
Rock hits
Ekaterina Nagornaya - violin; Tatiana Komissarova - viola; Margarita Vaganova - piano; Yoel Gonzalez - percussion (Cuba)
Scorpions: "May be I, May be you"; Doors: "Riders of the storm"; Aerosmith: "Dream on"; Guns N' Roses: "Sweet child of mine"; The Beatles: "Yesterday", "Let it be", "And I love her"; The Rolling Stones: "Angie"; Nirvana: "Smells like teen spirit"; The Cranberries: "Zombie"; Linkin park: "Breaking the habit"; Rammstein: "Mein Herz Brennt"; Limp Bizkit: "Behind Blue Eyes"; Queen: "Show must go on", "Bohemian Rhapsody", "We Are the Champions"
Organizers: IP D.N. Khotko
20
November, 2023
7:00 pm, Mon
Schumann. Vocal Ensembles
Tatiana Gavrilova - soprano; Ekaterina Mikhnovets - mezzo-soprano; Yury Gorodetsky - tenor; Ilya Mazurov - bass; Polina Zadreiko - piano; Dmitry Zubov - piano
21
November, 2023
7:00 pm, Tue
Elisso Virsaladze and Taneyev Quartet
Taneyev Quartet
Ilia Kozlov (violin)
Dmitrii Koriavko (violin)
Denis Gonchar (viola)
Dvořák; Schumann
Piano Quintets
22
November, 2023
7:00 pm, Wed
Concert was rescheduled to
23
November, 2023
7:00 pm, Thur
"Vivaldi+Percussion"
Alexei Chizhik (vibraphone)
Pavel Chizhik (percussion)
Alexander Smirnov (marimba)
Timur Fyodorov (percussion)
Nikolai Ryzhov
Ivan Chernobaev (bells)
Anton Regonen (percussion)
Pyotr Gogitidze (double bass, bass-guitar)
Irina Chizhik - presenter
Vivaldi: "Seasons"; Bizet: Overture to the opera "Carmen"; Bach: Aria; Mozart: "Turkish Rondo"; Grieg: "In the Hall of the Mountain King"; Ravel: "Bolero"; Rimsky-Korsakov: Aria of the Indian guest from the opera Sadko; Mancini: "Pink Panther"; Khachaturian: "Saber Dance"; Brahms: Hungarian Dance No. 5; Monti: "Czardas"
Organizers: Producer Smirnov A.Y.
24
November, 2023
7:00 pm, Fri
Concert was rescheduled to
25
November, 2023
7:00 pm, Sat
Alexander Ramm (cello) and Philipp Kopachevsky (piano)
Schubert: Arpeggione Sonata for Cello and Piano; Britten: Cello Sonata; Barber: Cello Sonata
26
November, 2023
3:00 pm, Sun
Time travel
"Tempo di arocco" Ensemble
Ensemble "Rhapsody"
Artistic director - Elina Drukh
Nika Melnikova (piano)
Martina Yarova (director)
Handel; Leclair; Rameau; Telemann
26
November, 2023
7:00 pm, Sun
Concert was rescheduled to
26
November, 2023
7:00 pm, Sun
Music of Vienna
Igor Zolotarev - violin; Mavzhida Gimaletdinova - baritone; Irina Muliarchik - soprano; Egor Chubakov - piano
Mozart: Overture from The Marriage of Figaro, Don Giovanni aria from "Don Giovanni", Duettino (Don Giovanni, Zerlina) "Là ci darem la mano" from "Don Giovanni", Eine kleine Nachtmusik, Piano Concerto No 21, Duet (Duet Papageno and Papagena) from "Die Zauberflöte", Rondo alla turca; J. Strauss II: Die Fledermaus, Overture, "Voices of Spring" Waltz, "Tric-trac" Polka, Pizzicato Polka, On The Beautiful Blue Danube; Kálmán: Silva's aria from "Silva" Operetta, Silva and Edvin's Duet from "Silva" Operetta; Lehár: Giuditta's aria from Operetta Giuditta; Beethoven: Romance
Organizers: IP Hruckaya E.B.
27
November, 2023
7:00 pm, Mon
"Reflections"
Festino Vocal Ensemble
Clément Janequin; Luciano Berio; Michael Finissi; Geoff Hanna; Alexander Knaifel; Artur Zobnin; Anatoly Korolev; Nastasya Khrushcheva; Vladimir Martynov
Supported by: ,
28
November, 2023
7:00 pm, Tue
Concert was rescheduled to
29
November, 2023
7:00 pm, Wed
"12 songs of Prokofiev"
Youth Orchestra of National Instruments "Terema"
Artistic director and conductor - Andrey Dolgov
Maya Balashova - folk vocal; Mikhail Dzyudze - electric balalaika-double bass; Olga Krasnitskaya - gusli
Prokofiev: 12 Russian Folksongs, Op.104; Petrov: Third concert for chamber ensemble; Stravinsky: Ebony Concerto; Shchedrin: Naughty Limericks, Concerto No 1 for Orchestra; Panchenko: "Concerto grosso Oriental"
Organizers: "Ornament" Foundation
Grand Hall:
191186, St. Petersburg, Mikhailovskaya st., 2
+7 (812) 240-01-80, +7 (812) 240-01-00
Small Hall:
191011, St. Petersburg, Nevsky av., 30
+7 (812) 240-01-70
Write us:
Box office opening hours: 11 am to 8 pm (on concerts days to 8.30 pm)
Lunch Break: 3 pm to 4 pm
Box office opening hours: from 11 am to 7 pm (on concerts days to 7.30 pm)
Lunch Break: 3 pm to 4 pm
© 20002024
Saint-Petersburg Philharmonia