What's on

22
February, 2024
7:00 pm, Thur
Johann Strauss and his family
Orchestra of the Theater of Musical Comedy
Artistic director and conductor - Andrey Alexeev
Waltzes, polkas, gallops; Arias and duets from operettas
23
February, 2024
3:00 pm, Fri
Festive concert
Conductor - Alexander Kantorov
Tchaikovsky: "The Year 1812", festival overture; Glinka: Overture from Ruslan and Ludmila; Mussorgsky: Sunrise on the Moscow River; Borodin: Polovtsian Dances
Organizers: "Klassika" St. Peterburg State Symphony Orchestra
23
February, 2024
7:00 pm, Fri
"Trumpets of Victory"
Orchestra of the Marine Corps of Peter the Great
Conductor - Sergei Volsky
Kozlovsky; A. Rimsky-Korsakov; Riedel; Glinka; Khalilov; Stahl; J.Strauss I; Alexandrov; Volkov; Ivanov-Radkevich; Molchanov; Chernetsky; N. Rimsky-Korsakov V. Runov; Agapkin
24
February, 2024
3:00 pm, Sat
From Russian Baroque to Russian Rock
"Pushkin-quartet"
Ekaterina Nagornaya (violin)
Natalia Reshetnikova (violin)
Tatiana Komissarova (viola)
Lyudmila Gutsevich (cello)
Tchaikovsky: "Melody" from the series "Memories of a dear place", String Quartet No. 1, Russian Dance from the ballet "Swan Lake"; Rachmaninoff: Vocalise; Shostakovich: Waltz from Jazz Suite No 2; Khandoshkin: Variations on the Russian folk song There was a birch tree in the field, arranged for violin and viola; Andersen: "Syncoping Clock"; Terentyev: Paradise Lost, Careless Angel from the repertoire of the rock group Aria; May: "We will rock you" from the repertoire of the group "Queen"; Mercury: "We are the champions"; Knyazev: Ill Jump from a Cliff, Sorcerers Doll from the repertoire of the group The King and the Clown
Organizers: "Pushkin-quartet"
24
February, 2024
7:00 pm, Sat
Dedication to Django Reinhard
Ildar Kazakhanov - guitar; Gasan Bagirov - guitar; Victor Rapotikhin - violin; Vladimir Kozlov - double bass
25
February, 2024
3:00 pm, Sun
Journey to the country of musical instruments
Litseist Ensemble
Eugeny Burulev (director)
Artistic director - Mark Zvonarev
Grigory Bazhanov (piano)
Mikhail Delazary (percussion)
Konstantin Koptev - violin; Mikhail Vasiliev - cello; Timofey Fedorov - double bass; Polina Afanasyeva - piano; Alexandra Zhilina - piano; Ekaterina Drey - piano
25
February, 2024
7:00 pm, Sun
Alexei Tatarintsev
Vocal evening
Alexei Tatarintsev - tenor; Alexander Pokidchenko - piano
Mozart: Tamino's aria from "Die Zauberflöte"; Rossini: Aureliano's aria from "Aureliano in Palmira"; Donizetti: Marcello's aria from "Le Duc d'Albe"; Gounod: Romeo Cavatina from "Roméo et Juliette"; Puccini: Aria Donna non vidi mai from "Manon Lescaut" (Des Grieux); Thomas: Wilhelm Romance from "Mignon"; Faure: Mazurka; Verdi: "La donna è mobile" from the opera "Rigoletto"; Bellini: Six Ariettas; Rossini: "Danse sibérienne", "La promessa", canzonetta, "L'esule", "L'Orgia"; Tellaeche: "Bella enamorada"; Sorozabal: "No puede ser"
26
February, 2024
7:00 pm, Mon
Secret Music
Brahms. Selected piano miniatures
Peter Laul - piano, comments
Brahms: 7 Fantasies Op.116, 3 Intermezzi, Op.117, 6 Pieces Op.118, Four Pieces for Piano Op. 119
Organizers: Philharmonic Society
27
February, 2024
7:00 pm, Tue
"Carmen"
Ilia Kozlov - violin; Pelageya Tikhonova - mezzo-soprano (Carmen); Mikhail Kuznetsov - baritone (Jose Navarro, Prosper Mérimée); Boris Nikonov - percussion (Don Jose); Alexander Kashpurin - piano, musical director of the project; Nadezhda Rogozhina - author of staging and director
Ysaÿe: Sonata for solo violin No. 5 in G major; Wieniawski: Fantasia on Themes from Gounod's "Faust" for Violin and Orchestra; Paganini: Variation on G string on the theme from Rossini's opera Moise; Kreisler: "La Gitana"; Waxman: Carmen Fantasie; Piazzolla: Tango "Oblivion", "Summer" from "Four Seasons in Buenos Aires", "Winter" from "Four Seasons in Buenos Aires"; Albéniz: "Asturias" from "Suite española", Malagueña from Suite "España", op. 165; Sarasate: Zigeunerweisen; Shchedrin: "In Imitation Albenis"; Obradors: "El Vito"; HawkinsPetrov: "I put a spell on you" arrangement
Supported by: Committee for Culture of St. Petersburg,
Organizers: "Enterpriserusart"
28
February, 2024
7:00 pm, Wed
Violin in ensembles
Lev Klychkov - violin; Anna Makarova - harp; Ilia Kozlov - violin; Alsu Ibragimova - violin; Denis Gonchar - viola; Evgenii Ryzhkov - double bass; Olesia Tertychnaia - flute; Oleg Skrotskiy - french horn; Viacheslav Dmitrov - ornet
Vierdanck: Two capriccios for two violins and kornett; Beethoven: Serenade in D Major Op. 25 for Flute, Violin and Viola; Dvořák: Terzetto in C major for two violins and viola; Bartók: 6 Romanian Folk Dances; Brahms: Horn Trio; Bottesini: Gran Duo Concertante for violin, double bass and orchestra
Grand Hall:
191186, St. Petersburg, Mikhailovskaya st., 2
+7 (812) 240-01-80, +7 (812) 240-01-00
Small Hall:
191011, St. Petersburg, Nevsky av., 30
+7 (812) 240-01-70
Write us:
Box office opening hours: 11 am to 8 pm (on concerts days to 8.30 pm)
Lunch Break: 3 pm to 4 pm
Box office opening hours: from 11 am to 7 pm (on concerts days to 7.30 pm)
Lunch Break: 3 pm to 4 pm
© 20002024
Saint-Petersburg Philharmonia