What's on

Repertoire

Small Hall
February 2024

www.philharmonia.spb.ru


02 February, Friday 7:00 pm
Acid Hasid
Byzantine ornament


Acid Hasid
Victor Rapotikhin - violin
Sergey Zavarykin - trumpet
Andrey Antonenko - accordion
Maxim Karpychev - saxophone
Alexei Stepanov - tuba
Vladimir Pavlichenko - percussion
Romanian, Bulgarian, Serbian Greek, Macedonian, Moldavian melodies


03 February, Saturday 7:00 pm
From Vivaldi to Piazzolla
Classic masterpieces


Gennady Nikonov - trumpet, countertenor
Yanina Prokopenko - soprano
Togriy Bazhakin - baritone
Saltanat Kadirseitova - violin
Yerlan Yergaliev - violin
Khamit Erasyl - violin
Margarita Vaganova - piano
Konstantin Zeliger - piano
Offenbach: Barcarolle from "The Tales of Hoffman"; Lloyd Webber: Duet "Pie Jesu"; Rossini: Rosina and Figaro Duet from "The Barber of Seville"; Mozart: Hallelujah from the motet "Exsultate jubilate", Rondo; Vivaldi: Hallelujah from the motet "In furore iustissimae irae", Presto from Concerto No. 2 "L'estate" from Le quattro stagioni; Bellini: Cavatina di Norma; Cilèa: Aria of Adrienne Lecouvreur from opera "Adriana Lecouvreur"; Varlamov: "Don't sing, dear girl"; Medtner: "Spanish Romance"; Rachmaninoff: "At my window"; Meyerbeer: Dinora's aria from the opera "Dinora"; Franck: "Panis Angelicus"; Schubert: "Ave Maria"; Saint-Sans: Delilah's Aria opera "Samson and Delilah"; Brahms: Hungarian Dance No. 2; Ysaÿe: Volin Sonata No. 6 in E-dur; Paganini: Caprice No 24 for solo Violin; Piazzolla: Libertango; Arban: The Carnival of Venice


04 February, Sunday 7:00 pm
Georgii Dolgov (flute) and Ekaterina Semion (harp)

J.-S. Bach: Sonata in E-flat major for Harp & Flute; Beethoven: Andante; Schumann: Three Romances for flute and harp; Marais: Variations on a Spanish Folia; Saint-Sans: Fantasia; Françaix: Five Little Duets for Flute and Harp; Takemitsu: To the Sea for flute and harp; Damase: "Early Morning", variations for harp


05 February, Monday 7:00 pm
Benjamin Britten

Boys choir of the Glinka choral college
Artistic director and conductor - Vladimir Begletsov
Alexei Goribol - piano
Olesya Petrova - mezzo-soprano
Nail Bakiyev - viola
Rustam Komachkov - cello
Ivan Sizov - baritone
Andrey Storozhev - tenor
Britten: Lachrymae for Viola and Piano, Cello Sonata, Charm of Lullabies, The Golden Vanity, Aria of Billy Budd from Billy Budd; Desyatnikov: "The Secret Land"


06 February, Tuesday 7:00 pm
Magic Cellos Band
World rock hits on cellos


Magic Cellos Band
Bach: Prelude for cello solo; Zdob și Zdub: "We saw the night"; Metallica: "Nothing Else Matters", "Enter Sandman"; Deep Purple: "Smoke on the Water"; The Cranberries: "Zombie"; AC/DC: "Highway To Hell", "Thunderstruck"; Nirvana: "Smells like Teen Spirit"; Rammstein: "Mein Herz brennt", "Sonne"; Queen: "We will Rock You", "Bohemian Rhapsody", "The Show Must Go On", "We Are The Champions"; Europe: "Final Countdown"; J. Strauss Sr.: Radetzky March


08 February, Thursday 7:00 pm
Waltzes. Polkas. Tango

State Russian concert orchestra
Artistic director and conductor - Vladimir Popov
Albert Khatmullin - bayan
Strauss; Andreev; Baynes; Waldteufel; Petrov; Piazzolla; Gardel; Belyaev


09 February, Friday 7:00 pm
"Voices of the Academy"

Soloists of Elena Obraztsova Musical Academia
Ildar Abdrazakov - artistic director


10 February, Saturday 7:00 pm
"Russian souvenir"
Piano evening


PetRo Duet
Anastasia Rogalyova - piano
Dmitry Petrov - piano
Arensky: Suite No. 1; Artemyev: "Lubki", cycle for two pianos; BorodinRogalev: Polovtsian Dances from the opera Prince Igor; Stravinsky: Three fragments from the ballet Petrushka (version for two pianos by V.Babin)


11 February, Sunday 3:00 pm
The story and the novel on the opera stage

Choir studio "Harmony"
Artistic director and conductor - Svetlana Englina
Yekaterina Fenina - soprano
Igor Barbakov - tenor
Dinar Dzhusoev - bass
Dmitri Podrazhanin - baritone
Anna Kantor - piano
Alexander Galitsky - presenter
Mussorgsky; Tchaikovsky; Prokofiev


11 February, Sunday 7:00 pm
Chamber music evening

Denis Gonchar - viola
Stanislav Soloviev - piano
J.-S. Bach: Sonata for Viola da Gamba and Clavier in G Minor; Beethoven: Sonata No 1 for Cello and Piano; Bloch: Suite for Viola and Piano


13 February, Tuesday 7:00 pm
Chamber music evening
Trio "Anima"


Trio "Anima"
Polina Krasovskaya - violin
Ivan Sendetsky - cello
Ekaterina Zerr - piano
Faure: Piano Trio in D minor; Haydn: Piano Trio in C major; Brahms: Piano Trio No. 2 in C major


15 February, Thursday 7:00 pm
Dinosaur Carnival
Family concert for children and their parents


St. Petersburg State Governor's Symphony Orchestra

Dmitry Murashev
Britten: Young Person's Guide to the Orchestra; Woods: "The Carnival of the Dinosaurs"


17 February, Saturday 7:00 pm
Vivaldi Richter. The Four Seasons
Piazzolla Desyatnikov. The Four Seasons of Buenos Aires


Divertissement Chamber Orchestra
Ilya Ioff - artistic director, violin


18 February, Sunday 3:00 pm
Gioachino Rossini

Symphony Orchestra of the Special Music School of St Petersburg Conservatory
Conductor - Arkady Steinlucht
Larisa Pominova - mezzo-soprano
Victoria Churkina - mezzo-soprano
Ivan Vasiliev - baritone
Alexei Sazonov - bass-baritone
Natalia Entelis - presenter


18 February, Sunday 7:00 pm
Alexander Kashpurin
Piano evening


Liszt: 12 Transcendental Etudes; Rachmaninoff: Sonata No. 1 in D minor


20 February, Tuesday 7:00 pm
Alexei Massarsky (cello) and Stanislav Soloviev (piano)

Brahms: Sonata No 1 for Cello and Piano, Vier ernste Gesänge (version for cello and piano by A.Massarsky); R. Strauss: Cello Sonata in F major; Mendelssohn: Sonata No. 2 for Cello and Piano


22 February, Thursday 7:00 pm
Johann Strauss and his family

Orchestra of the Theater of Musical Comedy
Artistic director and conductor - Andrey Alexeev
Waltzes, polkas, gallops; Arias and duets from operettas


23 February, Friday 3:00 pm
Festive concert

"Klassika" St. Petersburg State Symphony Orchestra
Conductor - Alexander Kantorov
Tchaikovsky: "The Year 1812", festival overture; Glinka: Overture from Ruslan and Ludmila; Mussorgsky: Sunrise on the Moscow River; Borodin: Polovtsian Dances


23 February, Friday 7:00 pm
"Trumpets of Victory"

Orchestra of the Marine Corps of Peter the Great
Conductor - Sergei Volsky
Kozlovsky; A. Rimsky-Korsakov; Riedel; Glinka; Khalilov; Stahl; J.Strauss I; Alexandrov; Volkov; Ivanov-Radkevich; Molchanov; Chernetsky; N. Rimsky-Korsakov V. Runov; Agapkin


24 February, Saturday 3:00 pm
From Russian Baroque to Russian Rock

"Pushkin-quartet"
Ekaterina Nagornaya - violin
Natalia Reshetnikova - violin
Tatiana Komissarova - viola
Lyudmila Gutsevich - cello
Tchaikovsky: "Melody" from the series "Memories of a dear place", String Quartet No. 1, Russian Dance from the ballet "Swan Lake"; Rachmaninoff: Vocalise; Shostakovich: Waltz from Jazz Suite No 2; Khandoshkin: Variations on the Russian folk song There was a birch tree in the field, arranged for violin and viola; Andersen: "Syncoping Clock"; Terentyev: Paradise Lost, Careless Angel from the repertoire of the rock group Aria; May: "We will rock you" from the repertoire of the group "Queen"; Mercury: "We are the champions"; Knyazev: Ill Jump from a Cliff, Sorcerers Doll from the repertoire of the group The King and the Clown


24 February, Saturday 7:00 pm
Dedication to Django Reinhard

Ildar Kazakhanov - guitar
Gasan Bagirov - guitar
Victor Rapotikhin - violin
Vladimir Kozlov - double bass


25 February, Sunday 3:00 pm
Journey to the country of musical instruments

Litseist Ensemble
Eugeny Burulev - director
Mark Zvonarev - artistic director
Grigory Bazhanov - piano
Mikhail Delazary - percussion
Konstantin Koptev - violin
Mikhail Vasiliev - cello
Timofey Fedorov - double bass
Polina Afanasyeva - piano
Alexandra Zhilina - piano
Ekaterina Drey - piano


25 February, Sunday 7:00 pm
Alexei Tatarintsev
Vocal evening


Alexei Tatarintsev - tenor
Alexander Pokidchenko - piano
Mozart: Tamino's aria from "Die Zauberflöte"; Rossini: Aureliano's aria from "Aureliano in Palmira"; Donizetti: Marcello's aria from "Le Duc d'Albe"; Gounod: Romeo Cavatina from "Roméo et Juliette"; Puccini: Aria Donna non vidi mai from "Manon Lescaut" (Des Grieux); Thomas: Wilhelm Romance from "Mignon"; Faure: Mazurka; Verdi: "La donna è mobile" from the opera "Rigoletto"; Bellini: Six Ariettas; Rossini: "Danse sibérienne", "La promessa", canzonetta, "L'esule", "L'Orgia"; Tellaeche: "Bella enamorada"; Sorozabal: "No puede ser"


26 February, Monday 7:00 pm
Secret Music
Brahms. Selected piano miniatures


Peter Laul - piano, comments
Brahms: 7 Fantasies Op.116, 3 Intermezzi, Op.117, 6 Pieces Op.118, Four Pieces for Piano Op. 119


27 February, Tuesday 7:00 pm
"Carmen"

Ilia Kozlov - violin
Pelageya Tikhonova - mezzo-soprano (Carmen)
Mikhail Kuznetsov - baritone (Jose Navarro, Prosper Mérimée)
Boris Nikonov - percussion (Don Jose)
Alexander Kashpurin - piano, musical director of the project
Nadezhda Rogozhina - author of staging and director
Ysaÿe: Sonata for solo violin No. 5 in G major; Wieniawski: Fantasia on Themes from Gounod's "Faust" for Violin and Orchestra; Paganini: Variation on G string on the theme from Rossini's opera Moise; Kreisler: "La Gitana"; Waxman: Carmen Fantasie; Piazzolla: Tango "Oblivion", "Summer" from "Four Seasons in Buenos Aires", "Winter" from "Four Seasons in Buenos Aires"; Albéniz: "Asturias" from "Suite española", Malagueña from Suite "España", op. 165; Sarasate: Zigeunerweisen; Shchedrin: "In Imitation Albenis"; Obradors: "El Vito"; HawkinsPetrov: "I put a spell on you" arrangement


28 February, Wednesday 7:00 pm
Violin in ensembles

Lev Klychkov - violin
Anna Makarova - harp
Ilia Kozlov - violin
Alsu Ibragimova - violin
Denis Gonchar - viola
Evgenii Ryzhkov - double bass
Olesia Tertychnaia - flute
Oleg Skrotskiy - french horn
Viacheslav Dmitrov - ornet
Vierdanck: Two capriccios for two violins and kornett; Beethoven: Serenade in D Major Op. 25 for Flute, Violin and Viola; Dvořák: Terzetto in C major for two violins and viola; Bartók: 6 Romanian Folk Dances; Brahms: Horn Trio; Bottesini: Gran Duo Concertante for violin, double bass and orchestra


29 February, Thursday 7:00 pm
Philipp Kopachevsky
Piano evening


C. P. E. Bach: Andante con tenerezza; Beethoven: Sonata No. 14; Grieg - Ginzburg: "Peer Gynt", Suite; Liszt: Sonata h-moll


Grand Hall:
191186, St. Petersburg, Mikhailovskaya st., 2
+7 (812) 240-01-80, +7 (812) 240-01-00
Small Hall:
191011, St. Petersburg, Nevsky av., 30
+7 (812) 240-01-70
Write us:
Box office opening hours: 11 am to 8 pm (on concerts days to 8.30 pm)
Lunch Break: 3 pm to 4 pm
Box office opening hours: from 11 am to 7 pm (on concerts days to 7.30 pm)
Lunch Break: 3 pm to 4 pm
© 20002024
Saint-Petersburg Philharmonia