What's on

Repertoire

October 2024
www.philharmonia.spb.ru


01 October, Tuesday 7:00 pm
Small Hall
Evening of popular symphonic miniatures

"Klassika" St. Petersburg State Symphony Orchestra
Artistic director, conductor - Alexander Kantorov
Mozart; Beethoven; Weber; Brahms; Dvořák; Waldteufel; Strauss


03 October, Thursday 8:00 pm
Grand Hall
Shostakovich. Piano Concerto No. 1


Conductor - Alexander Soloviev
Peter Laul - piano
Prokofiev: Symphony No 1 "Classical"; Shostakovich: Piano Concerto No 1; Stravinsky: Scherzo fantastique; Rimsky-Korsakov: Capriccio espagnol


03 October, Thursday 7:00 pm
Small Hall
Elnara Mammadova
Vocal evening



04 October, Friday 7:00 pm
Small Hall
Rock hits

Ekaterina Nagornaya - violin
Tatiana Komissarova - viola
Margarita Vaganova - piano
Yoel Gonzalez - percussion (Cuba)
Scorpions: "May be I, May be you"; Doors: "Riders of the storm"; Aerosmith: "Dream on"; Guns N' Roses: "Sweet child of mine"; The Beatles: "Yesterday", "Let it be", "And I love her"; The Rolling Stones: "Angie"; Nirvana: "Smells like teen spirit"; The Cranberries: "Zombie"; Linkin park: "Breaking the habit"; Rammstein: "Mein Herz Brennt"; Limp Bizkit: "Behind Blue Eyes"; Queen: "Show must go on", "Bohemian Rhapsody", "We Are the Champions"


05 October, Saturday 7:00 pm
Small Hall
13 questions for Akhmatova
Musical and poetic evening


Julia Rutberg - author of the idea and performer
Alexey Voronkov - piano
Antonina Venediktova - composition director
Shostakovich; J.-S. Bach; Rachmaninoff; Akhmatova: Poetry


06 October, Sunday 3:00 pm
Grand Hall
"A Fun Journey Through the Orchestra"


Conductor - Yaroslav Zaboyarkin

Anna Mikhalkova
Britten: Young Person's Guide to the Orchestra; Komitas; Trojan; Snyder; Kleinsinger


06 October, Sunday 8:00 pm
Grand Hall
Mozart. Eine kleine Nachtmusik


Conductor - Anatoly Rybalko
Victoria Lyubitskaya - piano
Mozart: Eine kleine Nachtmusik; Schnittke: Concerto for Piano and String Orchestra; Beethoven: Symphony No.5


06 October, Sunday 3:00 pm
Small Hall
Bach, son of Bach
Carl Philipp Emanuel the great Bach


Chamber Ensemble

Maria Fedotova - flute
Mikhail Blekher - piano
Natalia Entelis - presenter


06 October, Sunday 7:00 pm
Small Hall
Johann Sebastian Bach, George Frideric Handel


Pavel Andreev
Yulia Lurie - baroque violin
Yulia Gaikolova - baroque violin
Alexei Popov - viola
Dmitry Rice - double bass
Mikhail Blekher - harpsichord
Vera Chekanova - soprano
J.-S. Bach: Trio Sonatas, Cantata "Ich habe genug"; Handel: Concerto Grosso in A minor, Op. 6 No. 4, Concerto grosso in G Major, Op. 3 No. 3, Flute Concerto


08 October, Tuesday 7:00 pm
Small Hall
Galina Zhukova
Piano evening


Glinka: Waltz Fantasy, Brilliant rondo on themes from the opera "The Montagues and the Capulets" by Bellini; Glinka - Balakirev: Jota Aragonesa, "The Lark"; Rimsky-Korsakov: Introduction to the opera "Sadko", "Flight of the Bumblebee"; Tchaikovsky - Taneyev: Five fragments from the ballet The Nutcracker


08 October, Tuesday 6:00 pm

The Voice of Leningrad

Julia Kantor - lecturer


09 October, Wednesday 7:00 pm
Small Hall
Viennese classics

Auerquartet
Elina Drukh - violin
Sandra Patrikeeva - violin

Tatiana Tutynina - cello
Julia Druh - clarinet
Haydn: String Quartet in D minor; Mozart: String quartet No. 15 in D minor, Quintet for Clarinet and Strings, Divertimento No. 1 in D major


09 October, Wednesday 6:00 pm

Music at the court of Empress Anna Ioannovna

Natalia Bakhareva - lecturer


10 October, Thursday 7:00 pm
Small Hall
Piano Etudes from Liszt to Ligeti and beyond

Nikolai Mazhara - piano
Sergey Oskolkov - piano
Ivan Alexandrov - piano
Alexei Glazkov - piano
Liszt; Chopin; Szymanowski; Rachmaninoff; Scriabin; Ligeti; Paisiello; Radvilovich; Popov; Emelyantseva


10 October, Thursday 6:00 pm

"God protects everything"
Musical theater of Kuskovo and Ostankino estates


Anastasia Alexandrova - lecturer


11 October, Friday 7:00 pm
Small Hall
Marianna Vasileva (violin) and Daria Tchaikovskaya (piano)

Prokofiev: Sonata No 1 for Violin and Piano; Myaskovsky : Violin Sonata in F major; Rachmaninoff: , Hungarian Dance for violin and piano; Shostakovich Tsyganov: Four Preludes


12 October, Saturday 8:00 pm
Grand Hall
Khachaturian. Symphony No. 2
To the 80th anniversary of the Victory


Conductor - Karen Durgaryan
Vag Papian - piano
Harutyunyan: Festive Overture; Babadganian: Heroic Ballade for piano and orchestra; Khachaturian : Symphony No. 2


12 October, Saturday 3:00 pm
Small Hall
"Mister Saxophone"

Saxophone chamber orchestra
Artistic director and conductor - Sergey Kolesov
Valeria Flegontova - saxophone
Arseny Alexeev - saxophone
Vitaly Yanchoglo - saxophone
Semyon Takmakov - saxophone
Konstantin Andreev - saxophone
Ma Lun - saxophone
Leonid Kilbakhtin - saxophone
Mao Tszyun'vey - saxophone
Sergey Kolesov - saxophone
Natalia Lisanova - piano
Vavilov (Giulio Caccini): "Ave Maria"; Poulenc: Oboe Sonata (transcription for soprano saxophone by Sergei Kolesov); Ishikawa: Rhapsody on Japanese Themes; Piazzolla: Tango etude No. 3, Tango etude No. 6; Dvorak: Slavic dance No. 2, Slavic dance No. 6; Rachmaninov: Symphonic dances (I part); Molinelli: "Four pictures from New York"


12 October, Saturday 7:00 pm
Small Hall
Vocal evening

Yuri Laptev - baritone
Polina Lapteva - soprano
Elena Spist - piano
Arias and scenes from operas, romances
Verdi; Mozart; Tchaikovsky; Mussorgsky; Rimsky-Korsakov; Rachmaninoff; Radvilovich


12 October, Saturday 12:00 pm

"But love is also a melody!"
Chamber-vocal lyrics based on poems by A.S.Pushkin XIX XXI centuries


Anastasia Alexandrova - lecturer


13 October, Sunday 3:00 pm
Small Hall
"Early music beauty and nobility of feelings"

Ilya Chirskov - piano
Polina Lapteva - soprano
Anna Smirnova - mezzo-soprano
Stanislav Lyamin - cello
Elena Spist - piano
Alexander Galitsky - presenter
Purcell; J.-S. Bach; Gluck


13 October, Sunday 7:00 pm
Small Hall
Dmitrii Khrychev
Cello music evening


J.-S. Bach: Cello suite No 1, Cello suite No 2, Cello suite No 3, Cello suite No 4


14 October, Monday 6:00 pm

"You know that I love you..."
"Young Man Playing the Lute" and echoes of Caravaggios art in the painting of Italy in the 17th century


Olga Maho - lecturer


15 October, Tuesday 7:00 pm
Small Hall
"Ludus"

Divertissement Chamber Orchestra
Ilya Ioff - artistic director, violin
Lydia Kovalenko - violin
Mikhail Blekher - piano
J.-S. Bach: Brandenburg Concerto No 3; Schnittke: Concerto Grosso 3; Pärt: Tabula Rasa, double concerto for two solo violins, prepared piano, and chamber orchestra


16 October, Wednesday 6:00 pm

Serge Koussevitzky

Nadezhda Markaryan - lecturer


17 October, Thursday 7:00 pm
Small Hall
Ivan Bessonov
Piano evening


Stravinsky; Schumann; Mendelssohn


18 October, Friday 8:00 pm
Grand Hall
Conductor Nikolay Alexeev
Soloist Boris Berezovsky


Prokofiev: Piano Concerto No 2; Tishchenko: Dante Symphony No. 5 ("Paradise")


19 October, Saturday 8:00 pm
Grand Hall
Novosibirsk Philharmonic Orchestra

Novosibirsk Philharmonic Orchestra
Conductor - Dimitris Botinis
Arseny Tarasevich-Nikolaev - piano
Rachmaninoff: Piano Concerto No. 3; Prokofiev: Symphony No 5


20 October, Sunday 3:00 pm
Grand Hall
Brahms. Love-Song Waltzes


St. Petersburg Concert Choir
Boys choir of the Glinka choral college
Conductor - Dmitry Russu
Natalia Entelis - presenter
Weber: "Invitation to the Dance"; Glinka: Waltz Fantasy; Ravel: Valses nobles et sentimentales; Brahms: Love-Song Waltzes


20 October, Sunday 3:00 pm
Small Hall
Impulse Percussion



20 October, Sunday 7:00 pm
Small Hall
Viennese classics in chamber music

"Ultimum Trio" (Piano Trio of the St.Petersburg Philharmonic Society)
Stanislav Solovyov
Vladimir Shuliakovskii - violin
Nikita Zubarev - cello
Haydn: Piano Trio in C major; Beethoven: Piano Trio in minor; Brahms: Piano Trio No. 1 in B major


21 October, Monday 7:00 pm
Small Hall
Valery Kuleshov
Piano evening


Chopin; Scriabin


22 October, Tuesday 7:00 pm
Small Hall
Dmitry Voronin (guitar), Alexandra Voronina (piano)


22 October, Tuesday 6:00 pm

Shostakovichs Seventh Symphony in the scope of fine art

Irina Mamonova - lecturer


23 October, Wednesday 8:00 pm
Grand Hall
Jazz concert by Mariam Merabova

Philharmonic Jazz Orchestra of the Republic of Tatarstan


23 October, Wednesday 7:00 pm
Small Hall
"Richard Strauss 160"

St. Petersburg State Governor's Symphony Orchestra
Conductor - Anton Torbeev
Evgeny Pechenkin - clarinet
R. Strauss: Duet Concertino for Clarinet and Bassoon, Tanzsuite aus Klavierstücken von François Couperin, "Metamorphosen"


23 October, Wednesday 6:00 pm

"The Age of Songs"
Music during the reign of Empress Elizabeth Petrovna


Aisulu Shukurova - lecturer


24 October, Thursday 8:00 pm
Grand Hall
Rachmaninoff. Piano Concerto No. 2
Soloist Ilia Papoian


Conductor - Azamat Lakunov
Ilia Papoian - piano
Rachmaninoff: Piano Concerto No 2; Kalinnikov: Symphony No.1


24 October, Thursday 7:00 pm
Small Hall
"Voice of Eternity"

Irina Sharapova - presenter
Romances and scenes from operas
Schubert; Rimsky-Korsakov; Tchaikovsky; Rachmaninoff


24 October, Thursday 6:00 pm

Musical and theatrical evenings at the Priyutino estate

Elena Mikhailova - lecturer


25 October, Friday 8:00 pm
Grand Hall
Jazz in bow ties
Opening of the XV International Chamber Performance Festival Silver Lyre

Jazz Orchestra
Peter Vostokov
Jazz pieces and arrangements of music by Russian composers


26 October, Saturday 3:00 pm
Small Hall
Alexander Kashpurin

Medtner; Rimsky-Korsakov; Tchaikovsky; Khrushcheva


26 October, Saturday 7:00 pm
Small Hall
String quartet evening
The Silver Lyre Festival

Borusan Quartet
Schumann; Mendelssohn; Say


26 October, Saturday 12:00 pm

"Boris Godunov" by Mussorgsky: from conception to triumph

Elena Mikhailova - lecturer


27 October, Sunday 8:00 pm
Grand Hall
Schubert and Bruckner


Conductor - Leo Kraemer (Germany)
Schubert: Symphony No 8; Bruckner: Symphony No. 6


27 October, Sunday 3:00 pm
Small Hall
Where and how did musical instruments come from and why are they so different

Elena Serova - harpsichord, piano
Marianna Murzina - flute
Nadezda Khadzheva - vocal
Eva Ivanova - harp
Anton Regonen - xylophone (marimba)
Irina Smuckul - presenter
Bizet; Rachmaninoff; Handel; Tchaikovsky


27 October, Sunday 7:00 pm
Small Hall
Piano evening
The Silver Lyre Festival

Aleksandar Madzar - piano (Serbia)
Berg; Schumann; Ravel


28 October, Monday 7:00 pm
Small Hall
Lux Aeterna
Evening of chamber and choral music by Sergei Ekimov

The Silver Lyre Festival


Director and conductor - Egor Losev
St. Petersburg Concert Choir
Artistic director and conductor - Vladimir Begletsov
Alexei Vasiliev - cello
Mila Shkirtil - mezzo-soprano
Alexandra Zhilina - piano
Yuri Serov - piano


28 October, Monday 6:00 pm

"Music teaches love"
Home concerts in Vermeers paintings


Lyudmila Frolova - lecturer


29 October, Tuesday 8:00 pm
Grand Hall
Icon of Romanticism and Rock Idol


Conductor - Petr Maximov
Haik Kazazyan - violin
Alexander Malich - presenter
Paganini: Violin Concerto No 2 "La Campanella"; Bowie: Symphonic arrangements of the songs Rebel Rebel, Life On Mars, Lets Dance, Space Oddity, Heroes, Starman (arranged by A. Tanonov)


29 October, Tuesday 7:00 pm
Small Hall
Evening of music for violin, cello and piano
The Silver Lyre Festival

Sergey Belozertsev - violin (Belarus)
Mikhail Radunsky - cello
Anna Sheludko - piano
Wieniawski; Tchaikovsky; Moszkowski; Debussy; Popper; Handel; Shostakovich; Arensky


30 October, Wednesday 7:00 pm
Small Hall
Ultimum Trio and friends
To the 10th anniversary of the ensemble

The Silver Lyre Festival

"Ultimum Trio" (Piano Trio of the St.Petersburg Philharmonic Society)
Stanislav Solovyov
Vladimir Shuliakovskii - violin
Nikita Zubarev - cello
Aleksandr Chizhov - viola
Nikita Liutikov - clarinet
Igor Karzov - French horn
Brahms; Dohnányi


31 October, Thursday 7:00 pm
Small Hall
Jazz piano evening
The Silver Lyre Festival

Vahagn Hayrapetyan - piano (Armenia)
Andrei Zimovets - piano
Jazz standards


Grand Hall:
191186, St. Petersburg, Mikhailovskaya st., 2
+7 (812) 240-01-80, +7 (812) 240-01-00
Small Hall:
191011, St. Petersburg, Nevsky av., 30
+7 (812) 240-01-70
Write us:
Box office opening hours: 11 am to 8 pm (on concerts days to 8.30 pm)
Lunch Break: 3 pm to 4 pm
Box office opening hours: from 11 am to 7 pm (on concerts days to 7.30 pm)
Lunch Break: 3 pm to 4 pm
© 20002024
Saint-Petersburg Philharmonia