What's on

18
October, 2023
7:00 pm, Wed
Evening of chamber music
Beethoven, Brahms
Graf Murzha - violin; Gleb Stepanov - cello; Yuri Favorin - piano; Pavel Dombrovsky - piano
Beethoven: Sonata for Violin and Piano No 4, Cello Sonata No. 3; Brahms: Piano Trio No. 2 in C major; Berliner: "Jacob's Dream", concert fantasy for violin and piano
19
October, 2023
7:00 pm, Thur
Brass music: from the 19th to the 21st century VII International Festival "Tchaikovsky.spb.ru"
Conductor - Anton Lubchenko
Andrei Korobeinikov - piano; Haik Kazazyan - violin
Tchaikovsky: Introduction to the opera "Iolanthe"; Weill: Violin Concerto; Stravinsky: Concerto For Piano, Wind-Instruments And Double-Basses; Lubchenko: "Anti-Crisis Rhapsody" (Rhapsody without Paganini's Theme) for piano, wind, percussion and double basses
Organizers: "Tchaikovsky" Musical Culture Center
20
October, 2023
7:00 pm, Fri
Great piano masterpieces
Brahms, Liszt
Pyotr Averin - piano; Elena Drozdova - piano
Brahms: Variations on a Theme by Paganini, Selected intermezzos, op. 116-118; Liszt: Sonata h-moll, Concert Étude "Un Sospiro", "Liebestraum"
Organizers: Concert agency "Moonlight"
21
October, 2023
3:00 pm, Sat
Grieg. "Peer Gynt"
Anastasia Lazareva - reciter; Ekaterina German - violin; Semyon Serdykov - clarinet; Pavel Ivanov; Georgy Fedorov
Grieg: "Peer Gynt", Two Suites, Lyric Pieces; Ibsen: Poetry
Arrangements for chamber ensemble by Georgy Fedorov
Organizers: "Enterpriserusart"
21
October, 2023
7:00 pm, Sat
Corelli, Vivaldi
Instrumental concertos
Soloists of St.Petersburg Ensemble
Mikhail Gantvarg - artistic director, violin
22
October, 2023
3:00 pm, Sun
Ludwig van Beethoven
Peter Laul - piano; Vladimir Shuliakovskii - violin; Natalia Entelis - presenter
22
October, 2023
7:00 pm, Sun
Evening of chamber music
Mikhail Slavin - cello; Tatiana Brizhaneva - piano
Brahms; Faure; Glazunov; Weber; Tchaikovsky; Elgar; Schubert; Saint-Sans; Valentini
24
October, 2023
7:00 pm, Tue
Chamber series
XXIII Festival "International Conservatory Week"
Kazakhstan Woodwind Quintet
Akerke Omarova (flute)
Aruzhan Rashit (oboe)
Alikhan Abylkasym (french horn)
Bakdaulet Zholdybek (bassoon)
Clarinet, artistic director - Zhanat Yermanov
Traditional Chinese Music Ensemble (Jilin, China)
Liu Chang (zither)
Zhao Jun (bamboo flute)
Ma Jingdi (pipa)
Wu Yu (zhongruan)
Wen Muya - mezzo-soprano; Elena Spist - piano
Organizers: Interproject
St. Petersburg Philharmonia Title Partner
Grand Hall:
191186, St. Petersburg, Mikhailovskaya st., 2
+7 (812) 240-01-80, +7 (812) 240-01-00
Small Hall:
191011, St. Petersburg, Nevsky av., 30
+7 (812) 240-01-70
Write us:
Box office opening hours: 11 am to 8 pm (on concerts days to 8.30 pm)
Lunch Break: 3 pm to 4 pm
Box office opening hours: from 11 am to 7 pm (on concerts days to 7.30 pm)
Lunch Break: 3 pm to 4 pm
© 20002023
Saint-Petersburg Philharmonia