What's on

Repertoire

November 2021
www.philharmonia.spb.ru


10 November, Wednesday 8:00 pm
Grand Hall
Maria Callas. Triumph and Tragedy

New Chamber St. Petersburg Philharmonic Orchestra
Conductor - Yaroslav Zaboyarkin
Elena Stikhina - soprano
Sergey Safronov - reciter


10 November, Wednesday 7:00 pm
Small Hall
Around the world musical journey

Maria Lyudko - soprano
Regina Glazunova - piano
Alexei Vasiliev - cello
Georges Devdariani - clarinet (Netherlands)
Rossini; Puccini; Rimsky-Korsakov; Dvořák; Ravel; Gershwin


11 November, Thursday 8:00 pm
Grand Hall
St.Petersburg. Figures of speech
Publicly Available Concert


Conductor - Ivan Shinkarev
Nikolai Mazhara - piano
Igor Rogalev - presenter
Korolev; Ustvolskaya: Piano Concerto; Borodin: Symphony No 2 "The Bogatyrs"


12 November, Friday 7:00 pm
Small Hall
Manuel Walzer baritone
Vocal Evening


Manuel Walser - baritone
Nikolaus Rexroth - piano
Schubert: "Winterreise", song cycle


13 November, Saturday 8:00 pm
Grand Hall
Mood Indigo

Jazz Philharmonic Orchestra
Kirill Bubyakin - artistic director
Vladimir Feyertag - presenter
Kern: Long Ago (and Far Away), "All the Things You Are", The Song Is You; Rogers: Where or When, It Might As Well Be Spring; Ellington: Mood indigo, Rockin in Rhythm; Miller: Moonlight Serenade; Gershwin: Soon, Rhapsody in Blue, Someone to Watch Over Me, It Aint Necessarily So, Embraceable You; Porter: Easy to Love, Love for Sale


14 November, Sunday 8:00 pm
Grand Hall
Lyubov Shishkhanova
Organ Evening


J.-S. Bach: Fantasia and Fuga in G minor, "Wachet auf, ruft uns die Stimme" from Schübler Chorales, "Meine Seele erhebt den Herren" from Schübler Chorales, "Kommst du nun, Jesu, vom Himmel herunter" from Schübler Chorales


14 November, Sunday 3:00 pm
Small Hall
Italy
Verdi, Leoncavallo, Puccini


Choir studio "Harmony"
Artistic director and conductor - Svetlana Englina
Anna Shulgina - soprano
Evelina Agabalaeva - mezzo-soprano
Dmitry Voropaev - tenor
Pavel Shmulevich - bass
Anna Kantor - piano
Tatiana Repnikova - harp
Alexander Galitsky


14 November, Sunday 7:00 pm
Small Hall
Conversation in Bass Clef

Boris Andrianov - cello
Mikhail Dzyudze - balalayka-double bass
Dmitry Illarionov - guitar
J.-S. Bach; Vivaldi; Tchaikovsky; Glinka; Albéniz; Schnittke; Piazzolla; Rameau; Couperin; Yevtushenko


15 November, Monday 7:00 pm
Small Hall
Chamber Music Evening

Sergey Slovachevsky - cello
Stanislav Soloviev - piano
Beethoven: Seven Variations on "Bei Männern, welche Liebe fühlen" from Mozart's "Magic Flute"; Mendelssohn: Sonata No. 2 for Cello and Piano; Schumann: Fantastic Pieces for Piano and Cello; Chopin: Cello Sonata in G minor, Op. 65


16 November, Tuesday 8:00 pm
Grand Hall
Chopin. Piano Concerto No 2
Beethoven. Symphony No 7


Conductor - Alexander Liebreich (Germany)
Nikita Mndoyants - piano


16 November, Tuesday 7:00 pm
Small Hall
Chamber Music Evening

Schumann: "Fantasiestücke" ("Fantastic pieces"); Franck: Sonata in A major


17 November, Wednesday 7:00 pm
Small Hall
Moments of Truth
The triumph of love, kindness, justice


"Signum"
Petr Gaydukov - artistic director
Akhmed Agadi - tenor
Yekaterina Shimanovich - soprano
Larisa Pominova - mezzo-soprano
Yekaterina Fenina - soprano
Natalia Chasovitina - soprano
Mikhail Velikanov - baritone
Iveta Simonyan - soprano
Stepan Zavalishin - bass
Diana Nosyreva - soprano
Simeon Aseev - tenor
Alexandra Khasanova - mezzo-soprano
Irina Sharapova - presenter
Semen Zaborin - piano
Anna Tadtaeva - piano
Kirill Pavlov - piano
Vitaly Sinelnikov - piano
Artem Volkhovsky - producer
Dina Orlova - producer
Yulia Ruleva - producer
Handel; Mozart; Brahms; Donizetti; Puccini; Strauss; Glinka; Tchaikovsky; Prokofiev


18 November, Thursday 7:00 pm
Small Hall
Antonio Vivaldi

"Young lassics" Chamber Orchestra
Conductor - Alexander Kantorov


20 November, Saturday 8:00 pm
Grand Hall
MarimbaMix Ensemble
Isaak Dunaevsky and Andrey Petrov Music


"Marimbamix" Ensemble
Stanislav Grigorenko - artistic director
Olesya Petrova


20 November, Saturday 7:00 pm
Small Hall
Fyodor Dostoevsky

Igor Lepikhin - reciter
Anna Makarova - harp
Dmitrii Khrychev - cello
Alexei Shestakov - producer
J.-S. Bach; Schubert; Bruch


21 November, Sunday 8:00 pm
Grand Hall
Conductor - Vladimir Altschuler
Soloist - Alexander Rudin


Liszt: Les Préludes, symphonic poem; Schumann: Cello Concerto; Brahms: Symphony No 4


21 November, Sunday 3:00 pm
Small Hall
Georges Bizet in search of a heroine

Piano duet
Tatiana Bezzubenkova
Svetlana Konnova
Laura Meenen - soprano
Larisa Pominova - mezzo-soprano
Roman Arndt - tenor
Semen Zaborin - piano
Natalia Entelis - presenter


21 November, Sunday 7:00 pm
Small Hall
Alexandra Durseneva
Vocal Evening


Alexandra Durseneva - mezzo-soprano

Vladimir Slobodyan
Glinka: "A Farewell to Saint Petersburg"; Mahler: Kindertotenlieder; Schumann: "Dichterliebe", song cycle


22 November, Monday 8:00 pm
Grand Hall
"Violin. Concero. St. Petersburg"

St.Petersburg Symphony Orchestra
Conductor, violin - Sergey Stadler
conductor - Pavel Petrenko
Graf Murzha - violin
Nachum Erlich - violin
Haik Kazazyan - violin
Rimsky-Korsakov: Capriccio espagnol; Bloch: "Baal Shem"; Wieniawski: "Legende", Polonaise; Frolov: Concert Fantasy on themes from "Porgy and Bess" opera; Vivaldi: Concerto for Four Violins; Tchaikovsky: Violin Concerto; Sherling: Cadenza


22 November, Monday 7:00 pm
Small Hall
Bayan Plus

Marcel Chucka - bayan
Artyom Nizhnik - bayan
Ekaterina Vinogradova - bayan
Arseny Kirykhin - bayan
Artyom Malkhasyan - accordion
Vitaly Shumilov - accordion
Ignat Khlobystyn - flute
Eva Kletz - harp
Alexandra Menshova - violin

Ilya Izmailov


23 November, Tuesday 8:00 pm
Grand Hall
Beethoven
Coriolan Overture
Symphonies Nos. 5 & 6


Conductor - Alexander Titov


23 November, Tuesday 7:00 pm
Small Hall
Alexander Pirozhenko
Piano Recital


Schubert: Sonata in a minor; Brahms: 6 Pieces Op.118; Liszt: Hungarian Rhapsody No 3, Hungarian Rhapsody No 4, Hungarian Rhapsody No 10, Hungarian Rhapsody No 14


24 November, Wednesday 8:00 pm
Grand Hall
"The hour has struck"
Literary and musical composition

Leningrad Oblast Symphony Orchestra
Conductor - Mikhail Golikov
Anna Migitsko - reciter
Ivan Batarev - reciter
Andrey Loginov - project author
Violetta Prigozhina - producer
Alexander Sokurov - project coordinator
Stravinsky: Funeral Hymn; Rimsky-Korsakov; Lyadov; Tchaikovsky


25 November, Thursday 8:00 pm
Grand Hall
Popular Symphonic Miniatures Evening

St. Petersburg State Governor's Symphony Orchestra
Conductor - Maxim Alexeev
Glinka: Overture from Ruslan and Ludmila; Tchaikovsky: Waltz from The Sleeping Beauty; Glazunov: Concert Waltz No 1; Rachmaninoff: Vocalise; Rimsky-Korsakov: Capriccio espagnol; Khachaturian : "Masquerade", Suite from music for Lermontov's drama; Gavrilin; Petrov: "Morning" from "Office Romance",


25 November, Thursday 8:00 pm
Small Hall
"Unknown Friend"
Performance based on works by Bunin, Tchaikovsky, Rachmaninov, Debussy

Kseniya Rappoport
Polina Osetinskaya - piano
Valery Galendeev - director
Tchaikovsky: "Doll's illness" from "Children's Album"; Rachmaninoff: Polka; Tchaikovsky: "Sweet Dream" from Children's Album; Ravel: "Alborada del gracioso" from "Reflections"; Debussy: "Jardins Sous La Pluie" ("Gardens in the Rain"); Rachmaninoff: Prelude Op. 23 No 7; Faure: "Awakening"; Batagov: Letter of Sergei Rachmaninoff by Ludovico Einaudi; Karmanov: "Past Perfect"


26 November, Friday 8:00 pm
Grand Hall
Conductor - Dmitry Liss
Soloist - Boris Berezovsky

To the 85th Anniversary of the Orchestra and to the 100th Anniversary of the Philharmonia

Ural Philharmonic Orchestra
Rachmaninoff: Piano Concerto No. 3; Shostakovich: Symphony No 10


26 November, Friday 8:00 pm
Small Hall
"Unknown Friend"
Performance based on works by Bunin, Tchaikovsky, Rachmaninov, Debussy

Kseniya Rappoport
Polina Osetinskaya - piano
Valery Galendeev - director
Tchaikovsky: "Doll's illness" from "Children's Album"; Rachmaninoff: Polka; Tchaikovsky: "Sweet Dream" from Children's Album; Ravel: "Alborada del gracioso" from "Reflections"; Debussy: "Jardins Sous La Pluie" ("Gardens in the Rain"); Rachmaninoff: Prelude Op. 23 No 7; Faure: "Awakening"; Batagov: Letter of Sergei Rachmaninoff by Ludovico Einaudi; Karmanov: "Past Perfect"


27 November, Saturday 8:00 pm
Grand Hall
Borodin. Polovtsian Dances
Prokofiev. "Alexander Nevsky"
MacMillan.


Choir of the St. Petersburg Rimsky-Korsakov State Conservatory
Conductor - Alexander Titov
Olesya Petrova - mezzo-soprano


27 November, Saturday 7:00 pm
Small Hall
Alexander Lubyantsev
Piano Recital


Chopin: Polonaise-Fantaisie, Scherzo No 2, Andante spianato et Grande polonaise brillante, Ballade No. 1, Ballade No. 4, Etudes op. 25


28 November, Sunday 8:00 pm
Grand Hall
Seong Jin Cho
Piano Recital

To the 100th Anniversary of the Philharmonia

Chopin: Scherzo No 1, Scherzo No 2, Scherzo No 3, Scherzo No 4; Janáček: Piano Sonata 1.X.1905; Ravel: "Gaspard de la nuit"


28 November, Sunday 3:00 pm
Small Hall
Percussions

Percussion Ensemble of the Children's Art School on Petrogradskaya
Anatoly Nikiforov - director
Pavel Chizhik
Alexei Chizhik
Irina Smuckul
Mozart; Rossini; Strauss; Sviridov; Petrov


28 November, Sunday 7:00 pm
Small Hall
Prokofiev, Glazunov, Khachaturyan

Maria Shalgina - violin
Stanislav Soloviev - piano
Prokofiev: Sonata No. 2 for Violin and Piano, "Romeo and Julliette" Suite from Ballet


29 November, Monday 7:00 pm
Small Hall
Chamber Music Evening

Aleksandr Shustin - violin
Evgeny Izotov - piano
Franck: Sonata in A major for Violin and Piano


30 November, Tuesday 8:00 pm
Grand Hall
Conductor - Vladimir Fedoseyev
Soloist - Pavel Milyukov


Sviridov: Small Triptych for Orchestra; Prokofiev: Violin Concerto No 2; Tchaikovsky: Symphony No.5


Grand Hall:
191186, St. Petersburg, Mikhailovskaya st., 2
+7 (812) 240-01-80, +7 (812) 240-01-00
Small Hall:
191011, St. Petersburg, Nevsky av., 30
+7 (812) 240-01-70
Write us:
Box office opening hours: 11 am to 8 pm (on concerts days to 8.30 pm)
Lunch Break: 3 pm to 4 pm
Box office opening hours: from 11 am to 7 pm (on concerts days to 7.30 pm)
Lunch Break: 3 pm to 4 pm
© 20002024
Saint-Petersburg Philharmonia