What's on
Repertoire
Small Hall
May 2017
www.philharmonia.spb.ru
02 May, Tuesday 7:00 pm
Guitar Music Evening
Svetlana Sokolova - guitar
Denis Krutikov - guitar
Alexander Yasnev - guitar
Legnani; Brouwer; Yasnev; Duplessy
04 May, Thursday 2:00 pm
Festive Concert
Orchestra of a Staff of Northwest regional
Maxim Konchin
Soloists of St Petersburg Musical Theatres
Daria Tarasova - soprano
Vladimir Piterish - baritone
Stanislav Voronetsky - presenter
05 May, Friday 7:00 pm
Zora Tsuker and her stydents
Vocal Recital
Miroslav Kultyshev
Alexey Grigoriev
Maria Derevyagina
Inga Dzektser
Evgeny Zaretsky
Yaroslava Serdobolskaya
Alexandra Chekmak
Anna Shakina
Aglaya Rozova
Maria Karzova
Ulyana Degtyareva
Evelina Skripacheva
Elizaveta Marchenko
Boris Davydov
German Skripachev
Rimma Kachalova
07 May, Sunday 7:00 pm
St. Petersburg State Governor's Symphony orchestra
St. Petersburg State Governor's Symphony Orchestra
Stanislav Gorkovenko
Tchaikovsky: Serenade for string orchestra, Italian Capriccio, Suite from the 2nd act of The Nutcracker
08 May, Monday 7:00 pm
Violin Music Evening
St.Petersburg Youth Orchestra
Conductor - Georgy Albegov
Maria Lazareva - violin
Beethoven: Violin Concerto; Mendelssohn: Violin Concerto; Beethoven: "Coriolan" Overture; Mendelssohn: Die Hebriden
09 May, Tuesday 7:00 pm
Festive Concert
State Russian concert orchestra
Rimsky-Korsakov State Musical College Female choir
Conductor - Vladimir Popov
Mikhail Lukonin - baritone
Blanter; Basner; Bogoslovsky; Solovyov-Sedoy; Novikov; Frenkel; Tukhmanov; Soviet Songs of the Second World War
10 May, Wednesday 7:00 pm
Voices of Academia
11 May, Thursday 7:00 pm
Yulia Stadler
Piano Recital
Goltz; Rachamninoff - Siloti; Rachmaninoff
12 May, Friday 7:00 pm
Divertissement on Chamber Theme
Divertissement Chamber Orchestra
Ilya Ioff - artistic director and soloist (violin)
Schubert - Mahler; Schnittke; Shostakovich
14 May, Sunday 3:00 pm
"Tours: Real & Unreal"
"Flargo" Quartet
Elina Drukh - violin
Nina Lipatova - violin
Elizaveta Berezhnova - viola
Liudmila Kadyrbaeva - cello
Pavel Raykerus - piano
Alexandra Korobkina - violin
Yulia Simonova - soprano
Larisa Pominova - mezzo-soprano
Natalia Entelis - presenter
Elena Serova - piano
Semen Zaborin - piano
Ksenia Gavrilova - piano
Mozart; Beethoven; Liszt; Paganini
14 May, Sunday 7:00 pm
"Pearls of St Petersburg Romances"
Soloists from the Academy of Young Singers
15 May, Monday 7:00 pm
Anton Baranov
Guitar Music Evening
Merz; Smirnov; Rout; Santórsola; Moreno Torroba; Turina; del Puerto; Tárrega; Llobet
16 May, Tuesday 7:00 pm
"O tempora! O mores!"
Irina Sharapova - presenter
Giordano; Puccini; Massenet; Gershwin
17 May, Wednesday 7:00 pm
Byzantine Ornament
Dobranotch Ensemble
Dmitry Khramtsov - artistic director and soloist (violin)
Ilya Gindin - clarinet
Grogory Spiridonov - trombone
Maxim Karpychev - saxophone
Evgeny Lizin - percussion
Alexei Stepanov - artistic director
Roman Shinder - banjo
18 May, Thursday 7:00 pm
Katya Skanavi
Piano Recital
Schubert; Schumann; Prokofiev
19 May, Friday 7:00 pm
Denis Lupachev
Flute Recital
Denis Lupachyov - flute
Peter Laul - piano
C.P.E.Bach; Beethoven; Schocker; Bartok; Widor; Doppler
20 May, Saturday 7:00 pm
Voices of Academia
21 May, Sunday 7:00 pm
Khanyafi Chinakaev
Recital
St Petersburg Symphony Chamber Orchestra
Alexander Dmitriev
St. Petersburg Concert Choir
Artistic director and conductor - Vladimir Begletsov
Wind Quintet of St Petersburg Symphony Orchestra
Soloists Ensemble of the Andreyev State Russian Orchestra
Vladimir Fonin - artistic director
Khanyafi Chinakaev - oboe
Nikolai Mazhara - piano
22 May, Monday 7:00 pm
Olga Kondina
Vocal Recital
Olga Kondina - soprano
Boris Kondin - piano
Margarita Ivanova - soprano
Anastasia Zabolotskaya - mezzo-soprano
Evgeny Nagovitsyn - tenor
Evgeny Akhmedov - tenor
Rimsky-Korsakov; Tchaikovsky; Rachmaninoff
23 May, Tuesday 7:00 pm
Mikhail Gantvarg
Violin Recital
Beethoven; Schubert; Ysaÿe; Brahms
25 May, Thursday 7:00 pm
"I love you!..."
Festival Closing
To the anniversry of Choir
Rimsky-Korsakov State Musical College Female choir
Sergey Ekimov - artistic director
26 May, Friday 7:00 pm
Suite from Middle Age to Baroque
Golden age Baroque chapel
Fatima Lafisheva - violin
Ksenia Timofeeva - violin
Alexander Gorbunov
Rustik Pozyumsky - viola
Igor Lisov - traverso
Vladimir Kodenko - double-bass
Maria Uspenskaya - harpsichord
Alexander Kiskachi - flute
Alexander Listratov - artistic director and soloist (cello)
Biber; Forqueray; Couperin; Marais; Stravinsky; Sainte-Colombe
28 May, Sunday 7:00 pm
Mikhail Petrenko
Vocal Recital
XII International Festival "Musical Collection"
Rachmaninoff
29 May, Monday 7:00 pm
Andrey Bolshiyanov, his students and friends
Renat Rakov
Nikita Liutikov
Alexander Vasiliev
Alexey Sokolov
Ekaterina Kulagina
Igor Kuznetsov
Konstantin Andreev
Arseny Alexeev
Elena Serova - piano
Irina Timofeeva - piano
Alexandra Meshcheryakova - piano
Widor; Milhaud; Maurice; Barber
30 May, Tuesday 7:00 pm
"From Italy with love!"
"Nordic City" Russian Orchestra
Conductor - Fabio Pirola (Italy)
Darya Rositskaya - mezzo-soprano
Yana Ivanova
Irina Kalenchits
Vera Yevdokimova
Tatiana Eryomina
Donizetti; Puccini; Arditi; Monti; Verdi; Rossini; Mascagni; Rota; Morricone; Falvo
31 May, Wednesday 7:00 pm
"We Love Jazz"
XII International Festival "Musical Collection"
M. Estrin Chamber Orchestra
Dmitrii Koriavko - violin
"Four Quintet"
Marina Vorozhtsova - flute
Dmitry Terentyev - flute
Olga Viland - flute
Olesia Tertychnaia - flute
Ksenia Cuellar - flute
Georgii Dolgov - flute
Natalia Sechkareva - flute
Mariia Avvakumova - flute
Alexander Petrov - flute
Natalia Shamshuro - oboe
Nikita Liutikov - clarinet
Alexander Vasiliev - clarinet
Andrei Kuniavskii - bassoon
Igor Karzov - French horn
Artem Rychagov - double-bass
Maksim Pankov - piano
Elena Serova - piano
Mikhail Lestov - percussion
Gershwin; Piazzolla; Mancini; Clarke; Connesson; Ghidoni
+7 (812) 240-01-80, +7 (812) 240-01-00
+7 (812) 240-01-70
Lunch Break: 3 pm to 4 pm
Lunch Break: 3 pm to 4 pm
«Saint-Petersburg Philharmonia»