Log In
Sign Up
What's on
01
January, 2019
7:00 pm, Tue
Cancelled concert
01
January, 2019
8:00 pm, Tue
Ivan Bessonov
The Winner of Eurovision Young Musicians 2018
The Winner of Eurovision Young Musicians 2018
Leningrad Oblast Symphony Orchestra
Tchaikovsky: Piano Concerto No 1; Rachmaninoff; Chopin
Organizers:
Producer V.V. Tkachenko
02
January, 2019
12:00 pm, Wed
02
January, 2019
3:00 pm, Wed
02
January, 2019
7:00 pm, Wed
Alexander Lubyantsev
Piano Recital
Piano Recital
J.-S. Bach: Prelude and Fugue in A flat major; Beethoven: Sonata No 1; Liszt: Consolation No. 3 in  flat major; Tchaikovsky: "February" from "The Seasons", "June" from "The Seasons"; Glazunov: Waltz; Ravel: "Gaspard de la nuit"; Prokofiev: Sonata No 7
03
January, 2019
3:00 pm, Thur
"Symphony Kids"
Singolo Orchestra
Conductor - Anton Gakkel
Tchaikovsky - Dennis Russell Davies: "The Nutcracker", excerpts; Mozart: Eine kleine Nachtmusik; L. Mozart: Toy Symphony
03
January, 2019
8:00 pm, Thur
"Hollywood in New Year's St.Petersburg"
Singolo Orchestra
Kander: "Chicago", fragments; Lloyd Webber: “The Phantom of the Opera”, fragments, “Jesus Christ - Superstar”, fragments; Bernstein: "West Side Story", fragments
03
January, 2019
12:00 pm, Thur
03
January, 2019
3:00 pm, Thur
04
January, 2019
3:00 pm, Fri
"Symphony Kids"
Singolo Orchestra
Tchaikovsky - Dennis Russell Davies: "The Nutcracker", excerpts; Mozart: Eine kleine Nachtmusik; L. Mozart: Toy Symphony
Organizers:
Rococo Arts Group
04
January, 2019
12:00 pm, Fri
04
January, 2019
3:00 pm, Fri
04
January, 2019
7:00 pm, Fri
Strauss Gala
Olympic Brass Orchestra
Conductor - Alexander Golikov
Artistic director - Alexei Stepanov
J. Strauss II: Die Fledermaus, Overture, Die Fledermaus. Ballet Scenes, Pizzicato Polka, "Wine, women, and song" Waltz; O. Strauss: March from operetta "A Waltz Dream"; J. Strauss II: Waltz "Southern Roses", Emperor Waltz ("Kaiser-Walzer"), "Voices of Spring" Waltz, "My Treasure" Waltz, Die Fledermaus. Czardas, On The Beautiful Blue Danube, Polka "On the Hunt", "Tric-trac" Polka, Polka "Unter Donner und Blitz"; J. Strauss I: Radetzky March
05
January, 2019
8:00 pm, Sat
"Anticipation of Tango"
Artistic director and conductor - Ilya Ioff
Jose Mestre: “ViolinTango”; Pelecis; Rodriguez: Cumparsita; Piazzolla - Desyatnikov: The Four Seasons of Buenos Aires
05
January, 2019
3:00 pm, Sat
New Year's Concert
Youth Chamber Orchestra of the St. Petersburg State University
Artistic director and conductor - Andrey Alexeev
Natalia Entelis - presenter
05
January, 2019
7:00 pm, Sat
Tchaikovsky
Piazzolla
Piazzolla
Georgii Dolgov - flute; Iurii Novichenkov - oboe; Renat Rakov - clarinet; Dmitrii Krasnik - bassoon; Ilya Goryachov - french horn
06
January, 2019
3:00 pm, Sun
About Comic Opera and Operetta
Natalia Entelis - presenter
Mozart; Rossini; Strauss; Offenbach; Lehár; Kálmán
06
January, 2019
8:00 pm, Sun
Christmas Holiday Music
JD Walter (USA ); Oksana Ferenchuck; Andrey Kondakov - piano; Aleksandr Bozhenko - percussion; Nikolai Zatolochny - bass guitar
07
January, 2019
8:00 pm, Mon
07
January, 2019
3:00 pm, Mon
“New Year's Harmonics”
"Impromptu-Quintet"
Andrey Demidov (balalaika)
Ilya Matveyev (domra)
Sergey Pogurtsev (bayan)
Konstantin Ilgin (guitar)
Guy Davtyan (double bass)
"Charm" Trio
Elena Popova - presenter
Vivaldi; J.-S. Bach; Rachmaninoff; Orff; Rodrigo
07
January, 2019
7:00 pm, Mon
Tchaikovsky. Serenade for String Orchestra
J. Strauss II. Waltzes
Piazzolla. Tango
J. Strauss II. Waltzes
Piazzolla. Tango
St. Petersburg State Academic Symphony Orchestra
Artistic director and conductor - Alexander Titov
08
January, 2019
7:00 pm, Tue
Stravinsky. Divertisment for Violin and Piano
Gershwin. Five Fragments from the Opera "Porgy and Bess"
Gershwin. Five Fragments from the Opera "Porgy and Bess"
Concert was rescheduled to
09
January, 2019
7:00 pm, Wed
Alexei Zhilin
Cello Music Evening
Cello Music Evening
Beethoven: Sonata No. 4 for Cello and Piano; Schubert: Arpeggione Sonata for Cello and Piano; Tchaikovsky: Pezzo capriccioso for Cello and Orchestra (Piano) in B Minor; Borodin: Sonata for Cello and Piano; Elgar: “Salut d’amour”; Rostropovich: Humoresque; Piazzolla: Tango "Oblivion", Libertango
11
January, 2019
8:00 pm, Fri
Tchaikovsky. "The Storm", "The Nutcracker"
Conductor, Laureate of Grzegorz Fitelberg International Competition for Conductors (2017, Katowice) - Yaroslav Zaboyarkin
Alexander Rudin - cello
Alexander Rudin - cello
Tchaikovsky: "The Storm", Symphonic Fantasy, Pezzo capriññioso for cello and orchestra; Vielgorsky: Theme and Variations for Cello and Orchestra; Glazunov: Melody for Cello and Orchestra; Tchaikovsky: Fragments from The Nutcracker
13
January, 2019
3:00 pm, Sun
Program with Sand Animation
Conductor - Dushan Vilich
Marina Sosnina - sand illustration; Eva Sosnina - sand illustration; Nikolay Burov - presenter
Lyadov: "Baba-Yaga", "The Enchanted Lake", 'Kikimora"; Mussorgsky: Night on Bald Mountain; Shostakovich: "The Tale of the Stupid Mouse", Music for Cartoon; Elfman: "The Nightmare Before Christmas" Suite
13
January, 2019
8:00 pm, Sun
Evening of Popular Symphonic Miniatures
Conductor - Alexander Kantorov
Glazunov: Concert Waltz No 1; Mussorgsky: Sunrise on the Moscow River; Borodin: Polovtsian Dances; Tchaikovsky: Italian Capriccio; Weber: Overture to Oberone; Dvořák: Two Slavonic Dances; Brahms: Two Hungarian Dances; Suppé: Overture to ?Leichte Kavallerie? (?Light Cavalry?); Waldteufel: "L'Estudiantina" Waltz
13
January, 2019
7:00 pm, Sun
"Childhood"
Ilya Ioff - artistic director and soloist; Vera Chekanova - soprano
Mussorgsky: The Nursery; Britten: Simple Symphony; Schumann: Kinderscenen
14
January, 2019
7:00 pm, Mon
Chamber Music Evening
Leningrad Taneiev Quartet
Leningrad Taneiev Quartet
Taneyev: String Quartet No. 13; Shostakovich: String Quartet No. 7; Tchaikovsky: String Quartet No. 2
Cancelled concert
15
January, 2019
8:00 pm, Tue
Dutilleux. "Timbre, space, movement"
Rimsky-Korsakov. "Scheherazade"
Rimsky-Korsakov. "Scheherazade"
Conductor - Maxim Alexeev
Liudmila Torshina - presenter; Anton Pritula - presenter
16
January, 2019
8:00 pm, Wed
Andreyev State Russian Orchestra
Conductor - Dmitry Khokhlov
Organizers:
Andreyev State Russian Orchestra
16
January, 2019
7:00 pm, Wed
Chamber Music Evening
Alexander Vasiliev - clarinet; Andrei Efimovskii - cello; Elena Serova - piano
Poulenc: Cello Sonata, Sonata for Clarinet and Piano; Debussy; Faure: Trio for Clarinet, Cello and Piano
18
January, 2019
8:00 pm, Fri
Gershwin, Dunayevsky
Rimsky-Korsakov State Musical College Female choir
Alexander Malich - presenter
Gershwin: Cuban Overture; Gershwin - Frolov: "Porgy and Bess" Fantasia for violin and orchestra; Dunayevsky: Music from Movies and Operettas
19
January, 2019
8:00 pm, Sat
Krzysztof Musial (Poland)
Organ Recital
Organ Recital
Vera Tariverdieva - presenter
J.-S. Bach: Passacaglia in C Minor, "Allein Gott in der Höh sei Ehr" Choral, “Dies sind die heil’gen zehn Gebot’” Choral, "Vater unser im Himmelreich” Choral, ; Tariverdiev: Basso Ostinato and Choral from Organ Concert No. 2; Duruflé: Suite No. 5
19
January, 2019
7:00 pm, Sat
Harp.Summer
Alexander Boldachev - harp (Russia-Switzerland); Elizaveta Bokova - soprano; Veronika Kozhukharova - saxophon; Alex Doll; Lilia Burdinskaya
Vivaldi; Debussy; Brahms; Britten; Gershwin; Legrand
20
January, 2019
8:00 pm, Sun
Conductor - Vassily Sinaisky
Soloist - Elisso Virsaladze
Soloist - Elisso Virsaladze
Prokofiev: Symphony No 1 "Classical"; Mozart: Piano Concerto No. 15; Tchaikovsky: Symphony No 6 "Pathétique"
20
January, 2019
3:00 pm, Sun
"In the musical Kingdom"
String Instruments and Piano
String Quartet "Art-Elles"
Olga Artyugina (violin)
Marina Kozlova (violin)
Vsevolod Dolganov
Tatiana Brizhaneva - piano; Igor Egorov - piano; Sergay Karas' - double bass
Irina Smuckul - presenter
22
January, 2019
8:00 pm, Tue
23
January, 2019
8:00 pm, Wed
To the Anniversary of Vladimir Begletsov
St. Petersburg Concert Choir
Boys choir of the Glinka choral college
Conductor - Vladimir Begletsov
Ekaterina Kurbanova - mezzo-soprano; Alexandra Repina - soprano; Maria Filatova - soprano; Anton Andreev - bass-baritone; Egor Nikolaev - tenor ; Dmitry Shishkin - baritone; Grigory Andrulis - alto; Fedor Ukhatov - alto
Ekaterina Kurbanova - mezzo-soprano; Alexandra Repina - soprano; Maria Filatova - soprano; Anton Andreev - bass-baritone; Egor Nikolaev - tenor ; Dmitry Shishkin - baritone; Grigory Andrulis - alto; Fedor Ukhatov - alto
Nikolay Burov - reciter
Organizers:
Production Center "Odeon"
23
January, 2019
7:00 pm, Wed
Festival Opening
StradiValenki Quartet
Nadezhda Kotnova (piano)
Eugeny Altudin (accordeon)
Denis Makarov (double bass)
Alexandr Barkliansky (violin)
24
January, 2019
8:00 pm, Thur
Evening of Popular French Music
"MarimbaMix" Orchestra
"MarimbaMix" Orchestra
Olesya Petrova - mezzo-soprano; Manana Gogitidze - mezzo-soprano; Anton Avdeev - tenor
Alexander Malich - presenter
Bizet: Overture to "Carmen", Entr`acte Act IV from "Carmen", Bizet Seguidilla and Habanera from the opera "Carmen"; Ravel: Boléro; Cosma; Morgan; Rollan; Popp; Dassin; Morricone; Legrand; Dumont; Aznavour
24
January, 2019
2:00 pm, Thur
The Day of Memory and Grief
Olympic Brass Orchestra
Artistic director - Alexei Stepanov
Soloists of St Petersburg Musical Theatres
Conductor - Alexander Golikov
Sofia Nekrasova - soprano; Anton Petryaev - baritone
Sofia Nekrasova - soprano; Anton Petryaev - baritone
Mikhail Chernyack - presenter
Organizers:
"St Petersburg Impresario"
24
January, 2019
7:00 pm, Thur
"Klassika" St. Petersburg State Symphony Orchestra
Artistic directir and conductor - Alexander Kantorov
25
January, 2019
8:00 pm, Fri
25
January, 2019
8:00 pm, Fri
"1926"
Elizaveta Boyarskaya - actress; Anatoly Bely - actor; Dmitry Sinkovsky - violin
Valery Galendeev - artistic director; Alla Damsker - scriptor and director; Alina German - dress designer; Gleb Filshtinsky - lighting designer
Organizers:
The Foundation For Music Education Support
26
January, 2019
7:00 pm, Sat
Jazz Music Evening
Dedicated to Charles Mingus
Dedicated to Charles Mingus
Grigory Voskoboynik (double bass)
Andrey Polovko (saxophone)
Anton Sushev (alto saxophone)
Nikolay Ordanovsky (baritone saxophone)
Vyacheslav Lisachenko (trombone)
Evgeny Ponomarev (piano)
Garry Bagdasaryan (percussion)
28
January, 2019
8:00 pm, Mon
Skhiarñhimandrite Seraphim (Bit-Kharibi)
Choir of the 13 Assyrian Fathers Monastery (Georgia)
Organizers:
N.I.Orlova
29
January, 2019
8:00 pm, Tue
Skhiarñhimandrite Seraphim (Bit-Kharibi)
Choir of the 13 Assyrian Fathers Monastery (Georgia)
Organizers:
N.I.Orlova
29
January, 2019
2:00 pm, Tue
Concert was rescheduled to
29
January, 2019
7:00 pm, Tue
Waltzes. Polka. Tango
State Russian Concert Orchestra
Conductor - Vladimir Popov
Albert Khatmullin - bayan
Albert Khatmullin - bayan
Strauss; Andreev; Waldteufel; Petrov; Piazzolla
30
January, 2019
7:00 pm, Wed
31
January, 2019
8:00 pm, Thur
"Nocturne"
Piazzolla
Piazzolla
Gianni Iorio - bandoneon (Italia); Pasquale Stafano - piano (Italy)
Piazzolla: "Summer" and "Winter" from "Four Seasons in Buenos Aires", Tango; Pugliese, Salgán, Laurenz, Stafano, Iorio: Tango, Pieces for bandoneon and piano
31
January, 2019
7:00 pm, Thur
“Harp is my Inspiration”
Harp Music Evening
Harp Music Evening
J.-S. Bach: Toccata in d minor; Rota: Sonata for Flute and Harp; Glinka - Balakirev: "The Lark"; Posse; Scarlatti: Sonata in Ñ major; Daquin: "Le Coucou"; Couperin: "Le Tic Toc Choc"; Schumann: "Fantasiestücke" ("Fantastic pieces"); Massenet: "Méditation" for Violin and Orchestra from "Thaïs"
Grand Hall:
191186, St. Petersburg, Mikhailovskaya st., 2
+7 (812) 240-01-80, +7 (812) 240-01-00
+7 (812) 240-01-80, +7 (812) 240-01-00
Small Hall:
191011, St. Petersburg, Nevsky av., 30
+7 (812) 240-01-70
+7 (812) 240-01-70
Write us:
Box office opening hours: 11 am to 8 pm (on concerts days to 8.30 pm)
Lunch Break: 3 pm to 4 pm
Lunch Break: 3 pm to 4 pm
Box office opening hours: from 11 am to 7 pm (on concerts days to 7.30 pm)
Lunch Break: 3 pm to 4 pm
Lunch Break: 3 pm to 4 pm
© 2000—2024
«Saint-Petersburg Philharmonia»
«Saint-Petersburg Philharmonia»