What's on
Repertoire
Grand Hall
November 2018
Mikhailovskaya st., 2
www.philharmonia.spb.ru
01 November, Thursday 8:00 pm
“We are the Champions”
Olympic Brass Ensemble
Alexei Stepanov - artistic director
02 November, Friday 8:00 pm
Turtle Island Quartet
David Goloschekin
Turtle Island Quartet (USA)
03 November, Saturday 8:00 pm
Conductor - Dmitri Jurowski
Soloist - Sergey Roldugin
Mikhailovsky Theatre Orchestra
Grieg: "Peer Gynt", Suite No. 1; Tchaikovsky: Variations on a Rococo Theme; Liszt: "Mephisto Waltz" No 1 for Orchestra (Episode from Lenau's "Faust"); Bizet: L'Arlésienne, fragments from suites; Ravel: La valse
04 November, Sunday 3:00 pm
"The Five" or "New Russian School"
Conductor - Maxim Alexeev
Natalia Entelis - presenter
Mussorgsky: Sunrise on the Moscow River; Rimsky-Korsakov: "The Legend of the Invisible City of Kitezh and the Maiden Fevroniya", musical scenes from the opera; Balakirev: Islamey; Borodin
04 November, Sunday 8:00 pm
Rachmaninoff. Piano Concerto No. 2
Mussorgsky. Pictures at an Exhibition
St. Petersburg State Academic Symphony Orchestra
Conductor - Alexander Titov
Oleg Vainstein - piano
05 November, Monday 8:00 pm
"Iberi" Choir
"Iberi" Choir
06 November, Tuesday 8:00 pm
David Fray (France)
Piano Recital
Mozart: Fantasia in Ñ major, Sonata No.14 in Ñ minor, Rondo in A minor; Schubert: Sonata No. 20
07 November, Wednesday 8:00 pm
"Passion for the Russian Revolution of 1917"
Andreyev State Russian Orchestra
Choir of the St. Petersburg Rimsky-Korsakov State Conservatory
Artistic director and conductor - Valery Uspensky
Conductor - Dmitry Khokhlov
Maria Lyudko - soprano
Alexander Mikhaylov - tenor
Kirill Zharovin - baritone
Yuri Vlasov - bass
Elizaveta Panchenko - organ
Sergey Novozhilov - reciter
Pleshak: "Passion for the Russian Revolution of 1917" for reciter, soloists, organ, mixed choir and russian orchestra
09 November, Friday 8:00 pm
Conductor - Michail Jurowski (Germany)
Soloist - Evgeny Izotov
In Memoriam Gennady Rozhdestvensky
Rimsky-Korsakov State Musical College Female choir
Artem Vargaftik - presenter
Nicolai: Die lustigen Weiber von Windsor, Overture from Opera; Schubert: Wanderer Fantasy; Liszt: "Dante Symphony"
10 November, Saturday 8:00 pm
Alexey Arkhipovsky
Recital
11 November, Sunday 8:00 pm
Svetlana Kryuchkova
Recital
Akhmatova; Berggolts; Inber; Dudin; Jambyl; Blockade Diaries; Klavdiya Shulzhenko in the Blockade
12 November, Monday 6:30 pm
Mravinsky International Competition for Youth
St. Petersburg State Academic Symphony Orchestra
Conductor - Mikhail Leontiev
13 November, Tuesday 8:00 pm
Spain
Conductor - Vladimir Altschuler
Alexander Pirozhenko - piano
Yulia Lukianova - presenter
Glinka: Souvenir d'une nuit d'été à Madrid; de Falla: Nights in the Gardens of Spain; Albéniz: Suite; Shchedrin: Tango by Albeniz
15 November, Thursday 8:00 pm
"National Collection" Festival
Leonard Schreiber - violin (Belgium)
Alexander Tsygankov - domra
Andres Mustonen - violin
Andrey Gorbachev - balalaika
Arkady Shilkloper
Dmitry Illarionov - guitar
Maxim Rubtsov - flute
Mikhail Dzyudze - balalaika bass
Sergey Starostin - vocal
Yulian Makarov - presenter
16 November, Friday 8:00 pm
Orff. Carmina Burana
Choir of the Academia Di Santa Cecilia
Conductor - Francesco Lanzillotta (Italy)
Maria Chiara Chizzoni - soprano (Italy)
Marco Santarelli - tenor (Italia)
Alexander Aliev - baritone
17 November, Saturday 8:00 pm
Evening of Popular Classics
Vladimir Samsonov
"Klassika" St. Petersburg State Symphony Orchestra
Conductor - Maxim Alexeev
Vladimir Samsonov - baritone
Mozart; Rossini; Verdi; Kálmán; Strauss
18 November, Sunday 8:00 pm
Beethoven, Mozart, Brahms
Conductor - Yuri Simonov
Ekaterina Mechetina - piano
Beethoven: Leonora Overture No 3; Mozart: Piano Concerto No 20; Brahms: Symphony No.2
22 November, Thursday 8:00 pm
Beethoven. Symphony No. 9
St. Petersburg State Academic Symphony Orchestra
Choir of the St. Petersburg Rimsky-Korsakov State Conservatory
Petersburg Chamber Choir
Conductor - Alexander Titov
Olga Shurshina - soprano
Yekaterina Sergeeva - mezzo-soprano
Ilya Selivanov - tenor
Yuri Vlasov - bass
23 November, Friday 8:00 pm
Conductor - Aziz Shokhakimov (Uzbekistan)
Conductor - Aziz Shokhakimov (Uzbekistan)
Alexei Massarsky - cello
Rossini: William Tell Overture; Haydn: Cello Concerto; Dvořák: Symphony No 7
24 November, Saturday 8:00 pm
Elena Sartori
Organ Recital
J.-S. Bach: Toccata and Fugue in D minor; Vivaldi - J.-S. Bach: Concerto in A minor; Corelli: Folia; Mayr: Organ Symphony; Telemann: Two Concertos; Rota: Sonata for Organ
25 November, Sunday 8:00 pm
Violin Music Evening
Tchaikovsky
St.Petersburg Symphony Orchestra
Conductor and soloist - Sergey Stadler
Tchaikovsky: Valse-Scherzo for Violin and Orchestra, "Elegy" from Music to Shakespeare's tragedy "Hamlet"; Dvořák: Violin Concerto; Wieniawski: Two Polonaises for Violin and Orchestra, "Legende" for Violin and Strings, Violin Concerto No. 1, Violin Concerto No 2
26 November, Monday 8:00 pm
Choir Music Evening
Petersburg Chamber Choir
Choir of the St. Petersburg Rimsky-Korsakov State Conservatory
Bogdanov; A.Chesnokov; P.Chesnokov
27 November, Tuesday 8:00 pm
To the 65th Anniversary of Boris Grebenshchikov
Conductor - Anatoly Rybalko
Alexander Malich - presenter
28 November, Wednesday 8:00 pm
Astor Piazzolla
"Remolino" Ensemble
Emil Iakovlev - violin
Oleg Gulevsky - button accordion
Kirill Grigoriev - double bass
Mikhail Blekher - piano
Piazzolla
29 November, Thursday 8:00 pm
Vladimir Pozner
Recital
30 November, Friday 8:00 pm
Conductor - Nikolay Alexeev
Soloist - Boris Berezovsky
Rachmaninoff: Piano Concerto No 4; Shostakovich: Symphony No 8
+7 (812) 240-01-80, +7 (812) 240-01-00
+7 (812) 240-01-70
Lunch Break: 3 pm to 4 pm
Lunch Break: 3 pm to 4 pm
«Saint-Petersburg Philharmonia»