RU | EN
Contact
Order tickets
Broadcast
Title Partner

What's on

Repertoire

Grand Hall
December 2018
Mikhailovskaya st., 2
www.philharmonia.spb.ru


01 December, Saturday 8:00 pm
Haydn. Symphony No. 45 "Farewell"
Schnittke. Symphony No. 1

In Memoriam Gennady Rozhdestvensky
St. Petersburg State Academic Symphony Orchestra
Conductor - Alexander Titov


02 December, Sunday 3:00 pm
Music of different Countries and Peoples
Bizet-Waxman. Bizet-Waxman. Carmen Fantasy

Conductor - Dimitris Botinis
Aylen Pritchin - violin
Natalia Entelis
Sibelius: "Finland", symphonic poem; Ravel: "Gypsy", Rhapsody for Violin and Piano; Bizet - Waxman: Fantasia on Themes from "Carmen" for Violin and Orchestra; Alfvén: Sweden Rhapsody No 1; Dvořák: Humoresque; Bartók: Romanian Folk Dances; Shchedrin: Naughty Limericks, Concerto No 1 for Orchestra


03 December, Monday 7:00 pm
Andreyev State Russian Orchestra
Andreyev State Russian Orchestra
Conductor - Dmitry Khokhlov
Evgeny Akimov - tenor
Irina Mataeva - soprano
Andreev; Varlamov; Gurilyov; Dargomyzhsky; Bulakhov; Rimsky-Korsakov; Tchaikovsky; Leoncavallo


08 December, Saturday 8:00 pm
"Morning", "Noon" and "Evening"
St Petersburg Philharmonic Orchestra (chamber orchestra)
Conductor - Leo Kraemer (Germany)
Pavel Sokolov - oboe
Mark Kreshchenskyi - basson
Ilia Kozlov - violin
Dmitrii Khrychov - cello
Artem Vargaftik - presenter
Haydn: Symphony "Morning", Symphony No. 7 "The Noon", Symphony No 8 "Evening", Sinfonia Concertante for Violin, Cello, Oboe and Bassoon


09 December, Sunday 8:00 pm
Vivaldi. Concerto for four Flutes and Strings
Haydn. "Morning", "Noon" and "Evening"

St Petersburg Philharmonic Orchestra (chamber orchestra)
Conductor - Leo Kraemer (Germany)
Dmitry Terentyev - flute
Olesia Tertychnaia - flute
Georgii Dolgov - flute
Ksenia Kuelyar - flute
Vivaldi: Concerto for four violins and orchestra; Haydn: Symphony "Morning", Symphony No. 7 "The Noon", Symphony No 8 "Evening"


11 December, Tuesday 8:00 pm
Tchaikovsky. Symphony No.5
Conductor - Vladimir Altschuler
Vadim Rudenko - piano
Dvořák: Scherzo capriccioso; Liszt: Piano Concerto No 1; Tchaikovsky: Symphony No.5


12 December, Wednesday 8:00 pm
"Carnival"
The Rimsky-Korsakov Central Navy Band of Russia
Conductor - Alexei Karabanov
Natalia Shmitt - soprano
Irina Reynard - mezzo-soprano
Petr Fedotov - violin
Eugeny Guriev - cornet-a-piston
Rossini: Overture from "The thieving magpie"; Mozart: Rondo alla turca; Schubert: "Marche militaire"; Saint-Sans: Introduction et rondo capriccioso; Shostakovich; Offenbach; Stravinsky


14 December, Friday 8:00 pm
Festival Opening
Vadim Repin violin
Nikolai Lugansky piano

Chamber Music Evening
XIX International Festival "Arts Square"

Debussy: Sonata for Violin and Piano; Ravel: Sonata for Violin and Piano; Franck: Sonata in A major for Violin and Piano


15 December, Saturday 5:00 pm
Gala Concert. Dedicated to the 80th Anniversary of Yuri Temirkanov
XIX International Festival "Arts Square"
St Petersburg Concert Choir
Petersburg Chamber Choir
Mikhailovsky Theatre Choir
Conductor - Mariss Jansons
Nikolai Lugansky - piano
Denis Matsuev - piano
Julian Rachlin - violin (Austria)
Vadim Repin - violin
Yuri Bashmet - viola
Dinara Alieva - soprano
Paata Burchuladze - bass
Matthias Goerne - baritone (Germany)
Karen Slack - soprano (USA)
Arseny Alexeev - saxophone
Mikhail Shvydkoy - presenter
Conductor - Mariss Jansons
Nikolai Lugansky - piano; Denis Matsuev - piano; Julian Rachlin - violin (Austria); Vadim Repin - violin; Yuri Bashmet - viola; Dinara Alieva - soprano; Paata Burchuladze - bass; Matthias Goerne - baritone (Germany); Karen Slack - soprano (USA); Arseny Alexeev - saxophone


16 December, Sunday 8:00 pm
Jazz Evening
Peter Beets Trio

XIX International Festival "Arts Square"

"Chopin meets the Blues"; "Portrait of Peterson"


17 December, Monday 8:00 pm
Conductor and soloist - Julian Rachlin (Austria)
Tchaikovsky. Symphony No. 4

XIX International Festival "Arts Square"

Beethoven: "Coriolan" Overture; Mozart: Violin Concerto No 3; Tchaikovsky: Symphony No 4


18 December, Tuesday 8:00 pm
Conductor - Nikolay Alexeev
Soloist - Matthias Goerne (Germany)

XIX International Festival "Arts Square"

Schubert: "Rosamunde", Interlude from the III Act, "Tränenregen" (No.10) from Die schöne Müllerin, "Erlkönig", "An Silvia", "Des Fischers Liebsglück", "Greisengesang", "Pilgerweise"; R. Strauss: A Hero's Life (Ein Heldenleben), tone poem


21 December, Friday 8:00 pm
"Bach in Italy"
Chamber Orchestra Concerto Köln

XIX International Festival "Arts Square"
Chamber Orchestra Concerto Köln

J.-S. Bach: Brandenburg Concerto No 4, Brandenburg Concerto No 5; Corelli: Christmas Concerto; Vivaldi: Two Strings Concertos; Avison: Concerto No. 6


22 December, Saturday 8:00 pm
Conductor - Ignat Solzhenitsyn (USA)
Soloist - Gidon Kremer

XIX International Festival "Arts Square"

Schnittke: Concerto No. 4 for Violin and Orchestra; Beethoven: Symphony No. 3 "Eroica"


23 December, Sunday 3:00 pm
"The Nutcracker and the Mouse King"
Concert for Children and their Parents

With Musical Fragments from Tchaikovsky's ballet "The Nutcracker"
XIX International Festival "Arts Square"
Conductor - Pavel Bubelnikov
Anna Mikhalkova - reciter
Conductor - Pavel Bubelnikov
Anna Mikhalkova - reciter


25 December, Tuesday 8:00 pm
Janoska Ensemble (Austria)
XIX International Festival "Arts Square"
Janoska Ensemble (Austria)
Ondrej Janoska - violin
Roman Janoska - violin
František Janoska - piano
Julius Darvas - double bass

Strauss; Massenet; Piazzolla; Kreisler-Rachmaninoff; Bizet-Waxman; Janoska


26 December, Wednesday 8:00 pm
Festival Closing
Conductor - Vassily Sinaisky
Soloist - Rudolf Buchbinder

XIX International Festival "Arts Square"

Beethoven: Piano Concerto No 1; Mahler: Symphony No. 4


27 December, Thursday 8:00 pm
Christmas Music for Organ and Trumpet
Alexander Fiseysky - organ
Michael Ohnimus - trumpet (Germany)
Purcell: Sound The Trumpet; J.-S. Bach: Choral Prelude Vom Himmel hoch da komm ich her, Choral Prelude "Liebster Jesu, wir sind hier", Choral Prelude Lobt Gott, ihr Christen, allzugleich, Aria Schafe können sicher weiden from "Hunting Cantata", Prelude and Fugue in C major; Handel: Pastoral from "Messiah"; L. Mozart: Sonata in F major, March, Aria, Polonaise; J.-S. Bach: The Canonic Variations on "Vom Himmel hoch da komm' ich her" ("From Heaven above to Earth I come"), Choral Jesus bleibet meine Freude", Aria in major; Anonimus: Gloria in excelsis Deo; Mouret: Suite No. 1, Allegro, Gracieusement, Allegro, Guay


28 December, Friday 8:00 pm
"Hollywood in New Year's St.Petersburg"
Singolo Orchestra
Conductor - Anton Gakkel
Dmitry Ganenko - cello


29 December, Saturday 8:00 pm
Spain
Conductor - Alexey Nyaga
Ekaterina Semion - harp
Bizet: "Carmen", Suite No 1; Rodrigo: Concierto de Aranjuez; Rimsky-Korsakov: Capriccio espagnol; Chabrier: España, rhapsody for orchestra; Ravel: Boléro


30 December, Sunday 3:00 pm
New Year Concert
Jazz Philharmonic Orchestra

Jazz Philharmonic Orchestra
Kirill Bubyakin - artistic director
Anastasia Radion
Vladimir Feyertag - presenter
Berlin; Coots; Gershwin; Melvin Torme; Ellington


30 December, Sunday 7:00 pm
New Year Concert
Conductor - Pavel Bubelnikov
Rimsky-Korsakov: Three Miracles from The Tale of Tsar Saltan, ; Glinka: Waltz from "A Life for the Tsar"; Rubinstein: Waltz-Caprice; Glazunov; Tchaikovsky; Suppé: Overture to ?Leichte Kavallerie? (?Light Cavalry?); Waldteufel; Fučík: "Einzug der Gladiatoren"; J. Strauss II: On The Beautiful Blue Danube, Polka "On the Hunt", "Tric-trac" polka; J. Strauss I: Radetzky March


31 December, Monday 3:00 pm
New Year with Terem-Quartet
Terem-Quartet
Glinka; Tchaikovsky; Sibelius; Gershwin; Gardel; Piazzolla; Rota; Zatsepin; Gladkov


31 December, Monday 7:00 pm
New Year Concert
Conductor - Pavel Bubelnikov
Rimsky-Korsakov: Three Miracles from The Tale of Tsar Saltan, ; Glinka: Waltz from "A Life for the Tsar"; Rubinstein: Waltz-Caprice; Glazunov; Tchaikovsky; Suppé: Overture to ?Leichte Kavallerie? (?Light Cavalry?); Waldteufel; Fučík: "Einzug der Gladiatoren"; J. Strauss II: On The Beautiful Blue Danube, Polka "On the Hunt", "Tric-trac" polka; J. Strauss I: Radetzky March


St. Petersburg Philharmonia Title Partner
Grand Hall:
191186, St. Petersburg, Mikhailovskaya st., 2
+7 (812) 240-01-80, +7 (812) 240-01-00, 064
Small Hall:
191011, St. Petersburg, Nevsky av., 30
+7 (812) 571-83-33, +7 (812) 571-42-37, 064
Box office opening hours: 11.00 am to 8.00 pm (on concert days - 7.30 pm)
Lunch break: 3.00 to 4.00 pm
Box office opening hours: 11.00 am to 7.00 pm (on concert days - 7.30 pm)
Lanch break: 3.00 pm to 4.00 pm
© 20002019 Saint-Petersburg Philharmonia