What's on
Repertoire
Small Hall
October 2013
www.philharmonia.spb.ru
01 October, Tuesday 7:00 pm
French music evening
Dan Zhu - violin
Henri Demarquette - cello
Michel D`Alberto - piano
Franck; Poulenc; Ravel; Franck: Sonata in A major for Violin and Piano; Poulenc; Ravel: , ,
02 October, Wednesday 7:00 pm
Anrew Goodwin.
Recital
Mira Evtich - piano part
Beethoven; Schumann; Foster; Beethoven; Schumann: "Dichterliebe", song cycle; Foster
03 October, Thursday 7:00 pm
Petersburg Romantics: Petrov, Schwartz, Gavrilin
Skomorokhi Chamber Russian Orchestra
Victor Akulovich - Artistic director
Olesya Petrova - mezzo-soprano
Vladislav Kosarev - baritone
Ilya Ioff - violin
04 October, Friday 7:00 pm
Divertissement Ensemble: Prokofiev, Stravinsky, Mussorgsky, Shostakovich
Concert No 1 Season Ticket No 7
«Divertissement»
Divertissement Chamber Orchestra
Ilya Ioff - artistic director and soloist
Prokofiev; Stravinsky; Mussorgsky; Shostakovich; Prokofiev; Stravinsky: Concerto in D "Basel" for String Orchestra; Mussorgsky: Pictures at an Exhibition; Shostakovich
05 October, Saturday 7:00 pm
Classic meets jazz
Alexei Chizhik - percussion
Ekkehard Wölk - piano (Germany)
Joern Henrich - double-bass
Andrea Marcelli - percussion
J.-S. Bach; Monteverdi; Handel; Mozart; Schubert; Mendelssohn
06 October, Sunday 3:00 pm
Esse-Quintet.
Presenter - Elena Popova
Concert No 1 Season Ticket No 14
«We like music!»
«ESSE-QUINTET»
Natalia Kapustina
Ivan Ozhogin
Elena Popova - narrator
08 October, Tuesday 7:00 pm
Paolo Pandolfo -
viola da gamba (Italy)
Early Music International Festival
10 October, Thursday 7:00 pm
Closing of Early Music International Festival
Illusions of Dutch Baroque
Baroque Orchestra Pratum Integrum (Moscow)
Pavel Serbin - artistic director, cello
Sergey Filchenko - artistic director
Olga Ivusheykova - flute
Ekaterina Dryazzhina - flute
11 October, Friday 7:00 pm
"For your hearts".
Valery Agababov
Concert No 1 Season Ticket No 5
«Musical mosaic»
12 October, Saturday 7:00 pm
XX century: roll nature.
XIV Nothern Flowers Chamber
Music Festival
Soloists Ensemble of St.Petersburg Academic Symphony Orchestra
Conductor - Yuri Serov
Nils Mortensen - piano (Norway)
Georg Gulyás - guitar (Sweden)
Mila Shkirtil - mezzo-soprano
Elgar; Rodrigo; Villa-Lobos; Morricone; Sviridov; Piazzolla
13 October, Sunday 3:00 pm
Glinka. Female portrait
Concert No 1 Season Ticket No 12
«Female portraits in the World Music Culture»
Orchestra of State Philharmonia for Children and Teenagers
Alexander Galitsky - narrator
Semen Zaborin - piano part
Glinka
13 October, Sunday 7:00 pm
Happy Birthday, maestro!
Ilya Kozlov. Violin music Evening
Concert No 1 Season Ticket No 1
«Happy Birthday, Maestro!»
Ilia Kozlov - violin
Elena Dyakova - piano
Ravel; Ysaÿe; Saint-Sa¸ns; Debussy; Ravel; Ysaÿe: Sonata for solo violin No. 5 in G major; Debussy: , Moonlight from the suite bergamasque; Saint-Sa¸ns: Introduction and Rondo capriccioso; Castelnuovo-Tedesco; Bizet-Waxman; Gershwin-Frolov
15 October, Tuesday 7:00 pm
Fates and roles.
Vladimir Samsonov
Famous opera characters and their performers
Concert No 1 Season Ticket No 6
«Destinies and roles»
Irina Sharapova - piano part and comments
Arias and scenes from operas
Mozart; Rossini; Puccini; Debussy; Ravel; Janáček; Mozart: Le nozze di Figaro; Rossini: "The Barber of Seville"; Puccini; Debussy; Ravel; Janáček
16 October, Wednesday 7:00 pm
Jazz and Baroque. A. Kondakov, V. Gayvoronsky
Concert No 1 Season Ticket No 8
«Not only Baroque»
Russian Early Music Ensemble
Victoria Evtodieva - soprano
Alexander Kiskachi - flute
Vladimir Radchenkov - double-bass
Vivaldi; Uccelinni; Weckmann; J.-S. Bach
17 October, Thursday 7:00 pm
Verdi, Wagner, Dargomyzhsky.
To the 200th anniversary of composers
Vocal Evening
Svetlana Moskalenko - soprano
Evgeny Akhmedov - baritone
Peter Laul - piano
Dmitry Pavliy - piano
18 October, Friday 7:00 pm
Singing traditionals of
Antient Rus`.
From the repeitore of choir of monarchic singing scribes
Male choir "Monastery of Optina"
Concert No 1 Season Ticket No 11
«Evenings of Sacred Music»
Optina Pustyn Male Choir
Alexander Semyonov - artistic director
20 October, Sunday 3:00 pm
"On the floor lies tiny Teddy".
Presenter - Yulia Minkina
Big music for the smallest children
Concert No 1 Season Ticket No 13
«Big music for the smallest children»
Youth Chamber Orchestra of the St. Petersburg State University
Artistic director and conductor - Andrey Alexeev
Kaprizs Quartet
Naralia Shurova - small domra
Yulia Fominskikh - domra alto
Dmitry Antonov - balalaika prima
ladimir Fominskikh - balalaika bass
Kukolki Theatre
Larissa Akhonen - Artistic director
Blockflute trio (Art school from Petrogradskaya station)
Alexander Kiskachi - flute
Piruet Choreographic Group
Valentina Titova - Artistic director
Yulia Minkina - narrator
Haydn; Tchaikovsky; Delibes; Britten; Jefferson; Shalov
23 October, Wednesday 7:00 pm
Weber, Shpohr, Beethoven
Concert No 1 Season Ticket No 2
«Chamber music Evenings»
Renat Rakov - clarinet
Dmitrii Krasnik - bassoon
Vsevolod Mititello - French horn
Aleksandra Zubova - violin
Alexander Bulov - violin
Iosif Nurdaev - viola
Evgeny Pilipchuk - cello
Nikolai Shamshuro - double-bass
Weber; Shpohr; Beethoven; Weber: Clarinet Quintet; Shpohr; Beethoven: Septet for String Quartet, Clarinet, Franch Horn, Bassoon
24 October, Thursday 7:00 pm
VII Andrey Petrov All-Russian Festival
Leningrad`s St.Petersburg
Divertissement Chamber Orchestra
Ilya Ioff - violin
Petrov; Banshchikov; Petrov: , , ; Banshchikov; Desyatnikov-Piazzolla
26 October, Saturday 3:00 pm
Dargomyzhsky.
To the 200th anniversary of composer
27 October, Sunday 3:00 pm
Funny Music Encyclopaedia.
All truth about musical instruments.
Presenter - Natalia Entelis
Concert No 1 Season Ticket No 15
«Funny Music Encyclopaedia or all about music, musicians and musical instruments»
Youth Chamber Orchestra of the St. Petersburg State University
Artistic director and conductor - Andrey Alexeev
Natalia Entelis - narrator
J.-S. Bach; L. Mozart; Offenbach; Saint-Sa¸ns; R. Strauss; Tchaikovsky; Piazzolla; Jenkins
27 October, Sunday 7:00 pm
Concert of scholarship holders of Vladimir Spivakov`s Foundation in Bashkortostan
Beethoven; Chopin; Wieniawski; Rachmaninoff; Prokofiev; Shostakovich
30 October, Wednesday 7:00 pm
Feruccio Busoni Chamber Orchestra (Italy)
IV International Festival of
Chamber Music "Silver Lyre"
Feruccio Busoni Chamber Orchestra
Conductor - Massimo Belli (Italy)
Francesco Ferrarini - cello (Italy)
Lucio Degani - violin (Italy)
Boccherini; Paganini; Bazzini; Puccini; Verdi; Boccherini: , , ; Paganini: Variation on G string on the theme from Rossini's opera Moise; Bazzini; Puccini; Verdi
+7 (812) 240-01-80, +7 (812) 240-01-00
+7 (812) 240-01-70
Lunch Break: 3 pm to 4 pm
Lunch Break: 3 pm to 4 pm
«Saint-Petersburg Philharmonia»