Log In
Sign Up
What's on
03
June, 2024
7:00 pm, Mon
An evening of music for bassoon
In memory of Oleg Talypin
In memory of Oleg Talypin
Mariia Avvakumova (ôëåéòà)
Iurii Novichenkov (ãîáîé)
Renat Rakov (êëàðíåò)
Andrei Kuniavskii (ôàãîò)
Dmitrii Sorokin (âàëòîðíà)
Dmitrii Krasnik - bassoon; Andrei Kuniavskii - bassoon; Vassily Zakharov - bassoon; Artur Kanatov - bassoon; Aleksei Polagaev - bassoon; Rodion Tolmachev - bassoon; Alexander Ziva - bassoon; Anton Gutsevich - bassoon; Mikhail Krotov - bassoon; Evgeny Osipov - bassoon; Stanislav Tkachev - bassoon; Fyodor Mozhzhevelov - bassoon; Timur Atabiev - bassoon; Andrey Yeltsov - bassoon; Nikolai Mazhara - piano; Elena Serova - piano; Alena Chugunova - piano; Anna Shulga - piano; Mikhail Krutik - violin; Viktoriia Velkova - violin; Sergei Zarubin - viola; Elena Gurkina - celllo; Enver Makhauri - double bass; Marina Tsymblal - harp
Maros: Concertino (1st movement); Polagaev: Suite for contrabassoon and piano; Debussy: Minstrels, from Préludes Book I (arr. for bassoon and piano), Général Lavine – eccentric, from Préludes Book II (arr. for bassoon and piano); Mascagni: Intermezzo from the opera Cavalleria rusticana (arr. by E. Osipov for four bassoons); Schumann: Three Fantasy Pieces (arr. for bassoon and piano); Schuller: Suite for wind quintet; Vivaldi: Concerto in C major for bassoon and chamber ensemble; Weber: Hungarian Fantasy for bassoon; Osborne: Rhapsody for bassoon solo; Donizetti: Nemorino‘s Aria from the opera L‘elisir d‘amore (arr. by E. Osipov for bassoon and harp); Weissenborn: Trio for three bassoons; Tansman: Sonatine for bassoon and piano; Hanson: Quartet No. 1 for four bassoons; Janssen: Three miniatures for quintet
04
June, 2024
7:00 pm, Tue
Concert was rescheduled to
04
June, 2024
7:00 pm, Tue
Voices of the Academy
Soloists of Elena Obraztsova Musical Academia
õóäîæåñòâåííûé ðóêîâîäèòåëü - Ildar Abdrazakov
Organizers:
Elena Obraztsova Musical Academy
Cancelled concert
05
June, 2024
7:00 pm, Wed
Chamber music evening
Marianna Vasileva - violin; Stanislav Soloviev - piano
Schumann: Sonata No 1 in A minor for Violin and Piano; Brahms: Violin Sonata No 2; Franck: Sonata in A major for Violin and Piano; Bartók: 6 Romanian Folk Dances; Milshtein: "Paganiniana" for solo violin
06
June, 2024
7:00 pm, Thur
The Feodor Chaliapin Musical Theatre
To the 225th anniversary of the birth of Alexander Pushkin
Artistic director, conductor - Fabio Mastrangelo
Anna Vikulina - soprano; Naziya Amineva - soprano; Elizaveta Mikhailova - mezzo-soprano; Alexandra Khasanova - mezzo-soprano; Pavel Shnipov - tenor; Dmitry Mulyarchik - baritone; Joseph Piliev - bass; Vladislav Uspensky - bass; Yaramir Nizamutdinov
Anna Vikulina - soprano; Naziya Amineva - soprano; Elizaveta Mikhailova - mezzo-soprano; Alexandra Khasanova - mezzo-soprano; Pavel Shnipov - tenor; Dmitry Mulyarchik - baritone; Joseph Piliev - bass; Vladislav Uspensky - bass; Yaramir Nizamutdinov
Irina Teplyakova - accompanist
Glinka: "I remember the wonderful moment"; Rachmaninoff: "Don't sing, beauty, in front of me"; Dargomyzhsky: 2 Songs by Laura from "The Stone Guest"; Rimsky-Korsakov; Borodin; Sviridov: Musical illustrations to Alexander Pushkin‘s “Snowstorm”; Tchaikovsky: “Eugene Onegin”; Rachmaninoff: “Aleko”
Organizers:
The Feodor Chaliapin Musical Theatre
07
June, 2024
7:00 pm, Fri
Each of us has our own Pushkin
To the 225th anniversary of the birth of Alexander Pushkin
Yekaterina Shimanovich - soprano; Natalia Evstafieva - mezzo-soprano; Alexander Nikitin - baritone; Gamid Abdulov - tenor; Joseph Piliev - bass; Yekaterina Fenina - soprano; Mikhail Kuznetsov - baritone; Daria Gavrilova - soprano; Artur Tserr - piano; Tikhon Selivanov - piano; Alexandr Aberdeen - piano; Alyona Muzaleva - piano; Irina Sharapova - piano, presenter
08
June, 2024
2:00 pm, Sat
Concert was rescheduled to
08
June, 2024
7:00 pm, Sat
Acid Hasid
The Byzantine Ornament Music of the Balkan Peninsula and the Middle East
The Byzantine Ornament Music of the Balkan Peninsula and the Middle East
Romanian, Bulgarian, Serbian Greek, Macedonian, Moldavian melodies
Organizers:
Acid Hasid
09
June, 2024
3:00 pm, Sun
Baroque music
"Pushkin-quartet"
Ekaterina Nagornaya (ñêðèïêà)
Olga Chernova (ñêðèïêà)
Tatiana Komissarova (àëüò)
Lyudmila Gutsevich (âèîëîí÷åëü)
Ekaterina Nagornaya - violin; Olga Chernova - violin; Tatiana Komissarova - viola, soprano; Konstantin Sobolevsky - viola; Lyudmila Gutsevich - cello; Andrey Tsarev - double bass, lute; Margarita Vaganova - harpsichord
Pachelbel: Canon; Dowland: "Forlorn Hope Fancy"; Caldara: "Sebben, crudele", "Alma del core” from the opera “La costanza in amor vince l'inganno"; Rameau: Fifth Concert in D minor for clavecin; J.-S. Bach: Aria, Bourrée from Orchestral Suite No. 3, "Joke" from Suite for Flute and String Orchestra; Telemann: Viola Concerto in G major; Vivaldi: Sinfonia/Concerto for Strings in G major, Concerto No. 2 "Summer" in G minor, Op. 8
Supported by:
Ministry of Culture of the Russian Federation,
Organizers:
IP D.N. Khotko
09
June, 2024
7:00 pm, Sun
The Magic of Duduk
The Spirit of Time
Arsen Grigoryan (äóäóê, øâè)
(àêóñòè÷åñêàÿ ãèòàðà)
Evgenii Strelnikov (ïåðêóññèÿ, êàõîí, áîíãè)
Organizers:
OOO «MMTSMI»
Grand Hall:
191186, St. Petersburg, Mikhailovskaya st., 2
+7 (812) 240-01-80, +7 (812) 240-01-00
+7 (812) 240-01-80, +7 (812) 240-01-00
Small Hall:
191011, St. Petersburg, Nevsky av., 30
+7 (812) 240-01-70
+7 (812) 240-01-70
Write us:
Box office opening hours: 11 am to 8 pm (on concerts days to 8.30 pm)
Lunch Break: 3 pm to 4 pm
Lunch Break: 3 pm to 4 pm
Box office opening hours: from 11 am to 7 pm (on concerts days to 7.30 pm)
Lunch Break: 3 pm to 4 pm
Lunch Break: 3 pm to 4 pm
© 2000—2024
«Saint-Petersburg Philharmonia»
«Saint-Petersburg Philharmonia»