What's on
Repertoire
May 2014
www.philharmonia.spb.ru
03 May, Saturday 7:00 pm
Small Hall
Youth Chamber Orchestra of the St. Petersburg State University
To the 90th anniversary of Heydar Aliyev
Youth Chamber Orchestra of the St. Petersburg State University
Artistic director and conductor - Andrey Alexeev
04 May, Sunday 7:00 pm
Small Hall
Mikhail Petukhov. Piano recital
Concert No 8 Season Ticket No 4
«Piano Evenings»
Schumann; Wagner-Liszt; Tchaikovsky-Rachmaninov; Tchaikovsky-Pabst; Tchaikovsky-Wild; Rossini-Liszt
05 May, Monday 7:00 pm
Grand Hall
Andrey Petrov
Conductor - Arkady Steinlucht
Petrov: The Creation of the World, fragments from the ballet, Waltzs from ballet, operas and films
05 May, Monday 7:00 pm
Small Hall
Chamber Music Evening
Matthaeus-Quartet
Alexandra Korobkina - violin
Anastasia Agapova - viola
Anastasia Subrakova - viola
Artem Tamanyan - cello
Ksenia Gavrilova - piano
Verdi; Mahler-Schnittke; Brahms
06 May, Tuesday 7:00 pm
Grand Hall
Charity concert for veterans of the Second World War
Conductor - Alexander Dmitriev
Shostakovich: Festive Overture; Mozart: Eine kleine Nachtmusik; Dvořák; Petrov; Brahms: Hungarian Dance No 1; J. Strauss II: Pizzicato Polka; Glazunov; Tchaikovsky; Mussorgsky
06 May, Tuesday 7:00 pm
Small Hall
Valeria Stenkina, Vladimir Moroz.
Vocal Evening
Valeria Stenkina - soprano
Vladimir Moroz - bass
Irina Soboleva - piano
Mozart; Tchaikovsky; Verdi; Lehár; Webber
07 May, Wednesday 7:00 pm
Grand Hall
To the 90th anniversary of Bulat Okudzhava
Svetlana Kryuchkova's poetical Evening
08 May, Thursday 7:00 pm
Small Hall
State Russian concert orchestra
State Russian concert orchestra
Conductor - Vladimir Popov
09 May, Friday 7:00 pm
Grand Hall
Festive Charity Concert
Victory Day in the Second World War
"Maestro" Symphony Orchestra
Conductor - Ivan Chernobaev
09 May, Friday 7:00 pm
Small Hall
Victory Day in the Second World War
Bis-Quit Ensemble
Andrey Antipov - double-bass-balalaika
Rozhdestvo Ensemble
Artistic director and conductor - Olga Stupneva
Galina Sidorenko - mezzo-soprano
Victoria Rebenko - soprano
Anatoly Lomunov - tenor
Sergey Kochetov - bass
Mikhail Buzin - piano
Larissa Vorontsovskaya - presenter
Rachmaninoff; Chesnokov; Sviridov; Dunaevsky; Solovyov-Sedoy
10 May, Saturday 7:00 pm
Grand Hall
To the 100th anniversary of K. Kondrashin
Conductor - Yuri Temirkanov, soloist - Sergei Dogadin
Tchaikovsky; Dvořák; Tchaikovsky: Violin Concerto; Dvořák: The Symphony No. 9, "From the New World"
10 May, Saturday 7:00 pm
Small Hall
Virtuosos of bow. Mikhail Gantvarg
Concert No 7 Season Ticket No 9
«Virtuosos of bow»
Bach; Beethoven; Brahms
11 May, Sunday 7:00 pm
Grand Hall
Sixtiers
50th Petersburg Musical Spring International Festival
Conductor - Vladimir Altschuler
Natalia Evstafieva - mezzo-soprano
Yulia Matochkina - mezzo-soprano
Mikhail Krutik - violin
Falik; Uspensky; Slonimsky; Tishchenko; Gavrilin; Petrov; Falik: "Vivat!", overture for symphony orchestra; Uspensky: "Nocturnes" for voice and symphony orchestra; Slonimsky: Symphony No 33; Tishchenko: Violin Concerto No 1; Gavrilin: Russian Notebook; Petrov: "Brilliant Saint Petersburg", music for symphony orchestra
11 May, Sunday 7:00 pm
Small Hall
Sacred Music of contemporary composers
Concert No 8 Season Ticket No 11
«Evenings of Sacred Music»
St. Petersburg Concert Choir
Artistic director and conductor - Vladimir Begletsov
Falik; Sviridov; Sidelnikov; Falik; Sviridov: , ; Sidelnikov
13 May, Tuesday 7:00 pm
Small Hall
Opera and ballet for two pianos
Concert No 8 Season Ticket No 5
«Musical mosaic»
"Vis-a-vis" Piano Duo
Yulia Yurchenko
Polina Grigorieva
"Spectrum-Duo" Piano Duo
Marina Klimova
Nadezda Medvedeva
Sergey Uryvaev
Ksenia Gindina
Irina Vasilieva
Olga Yermakova
Stanislav Solovyov
Oxana Ralkina
Natalia Karasyova - piano
Igor Taymanov
Anna Sheludko - piano
Evgeny Izotov - piano
14 May, Wednesday 7:00 pm
Grand Hall
To the V. Gavrilin's anniversary
Special prices for concert
St. Petersburg Concert Choir
Conductor - Vladimir Begletsov
Nikolai Marton - presenter
Gavrilin: Chimes (on reading Vasily Shukshin) Choral symphonic work for soloists, mixed choir, oboe, percussion and narrator
14 May, Wednesday 7:00 pm
Small Hall
Divertissement Ensemble
Concert No 7 Season Ticket No 7
«Divertissement»
Divertissement Chamber Orchestra
Ilya Ioff - artistic director
Brahms; Berg; Schoenberg
15 May, Thursday 7:00 pm
Grand Hall
Andreyev State Russian Orchestra
Andreyev State Russian Orchestra
Conductor - Dmitry Khokhlov
15 May, Thursday 7:00 pm
Small Hall
Irina Mataeva, Sergey Romanov
Vocal Evening
Concert No 7 Season Ticket No 6
«Destinies and roles»
Irina Sharapova - piano
Anna Smirnova - soprano
Alexei Sazonov
Mozart; Rossini; Debussy; Ravel; Janáček; Verdi; Offenbach; Rossini
16 May, Friday 7:00 pm
Grand Hall
Berg, Vdovin
Concert No 5 Season Ticket No 10
«Concerts in tailcoats and jeans»
Alexander Malich - presenter
Berg; Vdovin; Berg: Violin Concerto To the memory of an angel; Vdovin: Music from films
16 May, Friday 7:00 pm
Small Hall
Extreme-Baroque
Concert No 7 Season Ticket No 8
«Not only Baroque»
Russian Early Music Ensemble
Vladimir Shulyakovsky - artistic director
Andres Mustonen - violin
Victoria Evtodieva - soprano
17 May, Saturday 6:00 pm
Grand Hall
ART NIGHT
in the Grand Hall
Concerts from 6 pm to 6 am
17 May, Saturday 7:00 pm
Small Hall
Cancelled! Nordic Music Festival
18 May, Sunday 7:00 pm
Grand Hall
7th “Step Towards!” International Festival
Patricia Kurganova
Tchaikovsky: Piano Concerto No 1; Beethoven: Sonata No 18; Chopin: Etude op. 10 No 4; Liszt: Hungarian Rhapsody No 12
18 May, Sunday 7:00 pm
Small Hall
Mikhail Glinka (the 210th anniversary)
Konstantin Pluzhnikov and his students
Konstantin Pluzhnikov - tenor
Anna El-Khashem - soprano
Larissa Bashkatova - mezzo-soprano
Lilia Kolosova - mezzo-soprano
Igor Eremin - baritone
Alexander Bashkadov - baritone
Ivan Sapunov - bass
Dmitry Myachin - piano part
Ksenia Gavrilova - piano
Alexandr Bolotin - piano
Elena Grigorieva - cello
Kirill Grigoriev - double-bass
Ilya Gindin - clarinet
Vladimir Gurkov - presenter
19 May, Monday 7:00 pm
Grand Hall
András Schiff (Hungary). Piano Recital
J.-S. Bach: Goldberg Variations; Beethoven: Diabelli Variations
19 May, Monday 7:00 pm
Small Hall
7th “Step Towards!” International Festival
20 May, Tuesday 7:00 pm
Grand Hall
To the anniversary of St.Petersburg State University
Leningrad Oblast Symphony Orchestra
St. Petersburg State University Students Choir
Edward Krotman - artistic director
Conductor - Mikhail Golikov
Lev Tyvin - producer
Sviridov: Poem in Memory of Sergei Esenin; Borodin: Polovtsian Dances
20 May, Tuesday 7:00 pm
Small Hall
Symphony Orchestra of St.Petersburg
Concert No 8 Season Ticket No 9
«Virtuosos of bow»
Artistic director, chief conductor and soloist - Sergey Stadler
Yulia Stadler - piano
21 May, Wednesday 7:00 pm
Grand Hall
Juan Paradell Solé. Organ Recital
Vivaldi; J.-S. Bach; Handel; Franck; Boëllmann; Guridi; Torres; Garbizu; Brett; Widor
21 May, Wednesday 7:00 pm
Small Hall
Golden age Baroque chapel
European Baroque Music of 17-18 centuries
Golden age Baroque chapel
Alexander Listratov - artistic director and soloist
Fatima Lafisheva - violin
Elena Lendova
Ksenia Timofeeva - violin
Rustik Pozyumsky - viola
Vladimir Kodenko - double-bass
Evgeny Fedorkov - flute
Maria Uspenskaya - harpsichord
Bach: VivaldI;; Telemann
22 May, Thursday 7:00 pm
Grand Hall
Vladimir Altschuler, Alexander Rudin.
Weber. Grieg, Beethoven
Concert No 5 Season Ticket No 4
«Alexander Dmitriev and his orchestra»
Weber; Grieg; Beethoven; Weber: Der Freischütz Overture; Grieg: Sonata for cello and piano; Beethoven: Symphony No.4
22 May, Thursday 7:00 pm
Small Hall
Zlata Bulycheva. Recital
Concert No 7 Season Ticket No 3
«Vocal Evenings»
Rimsky-Korsakov; Mussorgsky; Tchaikovsky; Rachmaninoff; Schubert; Schumann; Saint-Sa¸ns; Verdi; Bizet
23 May, Friday 7:00 pm
Grand Hall
Nikolai Lugansky. Piano Recital
Rachmaninoff: Thirteen preludes, op. 32; Franck: Prélude, Choral et Fugue; Prokofiev: Sonata No. 4
23 May, Friday 7:00 pm
Small Hall
St.Petersburg International New Music Festival “REMUSIK”
LEMANIC MODERN ENSEMBLE
Conductor - William Blank
Armelle Cordonnier - flute
Luca Mariani - oboe
Yuji Noguchi - clarinet
Jean-Marc Daviet - trombone
Nicolas Vandewalle - piano
Jean-Marie Paraire - percussion
Julien Lapeyre - violin
Jean-Baptiste Magnon - viola
Amandine Lecras - cello
Mehdi Hosseini - artistic director of the Festival
Gilbert AMY (*1936): Repons (1970); Philippe MANOURY (*1952): Epitaphe (1995); Luis NAON (*1961): Lettre inachevée (1998); Hugues DUFOURT (*1943): La sieste du lettré (2010); Henri DUTILLEUX (1916-2013): Choral, cadence et fugato (1950); Pierre BOULEZ (*1925): Dérive 1 (1984); Maurice OHANA (1913-1992): Sarc (1972); Bruno MANTOVANI (*1974): D'un rêve parti (2000)
25 May, Sunday 7:00 pm
Small Hall
St. Petersburg International Musical Spring Festival
Divertissement Chamber Orchestra
Ilya Ioff - artistic director
Nikolai Mazhara - piano
Saule Iskakova - soprano
Pavel Steinlucht - flute
Konstantin Ilgin - guitar
Mikhail Blekher - cembalo
Korchmar; Tishchenko; O. Petrova; Grinblat; A. Petrov
26 May, Monday 7:00 pm
Grand Hall
Mikhail Tatarnikov. Lev Klychkov.
Schumann
Concert No 5 Season Ticket No 6
«Passions to Romanticism»
Schumann: Overture from Genoveva, Violin Concerto, Symphony No.2
26 May, Monday 7:00 pm
Small Hall
Glinka
Concert No 8 Season Ticket No 10
«Anniversary»
"Klassika" St. Petersburg State Symphony Orchestra
Artistic director and conductor - Alexander Kantorov
Conductor - Mikhail Chausovsky
Glinka
27 May, Tuesday 7:00 pm
Grand Hall
Laureates of International Musical Competitions
Winners from Republic of Singapore, Korea, Rumania, Israel
Concert No 5 Season Ticket No 9
«Cheerful classics»
Conductor (Singapore); 1st Prize, International Jeunesses Musicales Competition, 2013 - Kah Chun Wong
Bomsori Kim - violin (Republic of Korea); 2nd Prize, ARD International Music Competition, 2013
Andrei Ionita - cello (Rumania); 1st Prize, Khachaturian International Competition, 2013
Boris Giltburg - piano (Israel); 1st Prize, Queen Elisabeth Competition, 2013
Stravinsky: Violin Concerto in D; Tchaikovsky: Variations on a Rococo Theme; Wagner: Prelude and Love Death from Tristan und Isolde; Rachmaninoff: Piano Concerto No 1
28 May, Wednesday 6:30 pm
Grand Hall
Dedicated to the All-Russian Library Day
"Klassika" St. Petersburg State Symphony Orchestra
Conductor - Alexander Kantorov
Mozart: Overture from The Marriage of Figaro; Beethoven: Egmont Overture; Weber: Overture to Oberone; Dvořák: Two Slavonic Dances; Brahms: Two Hungarian Dances; Tchaikovsky: Waltz from The Sleeping Beauty; Waldteufel: "The Ice Skaters", Waltz, Sirens, Waltz; Suppé: Overture to "Leichte Kavallerie" ("Light Cavalry"); J. Strauss II: Die Fledermaus, Overture, "Tales From The Vienna Woods" Waltz
28 May, Wednesday 7:00 pm
Small Hall
Music for bassoon
To the 85th anniversary of Oleg Talypin
Andrei Kuniavskii - bassoon
Dmitrii Krasnik
Artur Kanatov
Mikhail Krotov
Ilia Kozlov - violin
Timur Fedorov - percussion
Nikolai Mazhara - piano
Anna Kolesnikova - bassoon
Chopin; Glinka; Weber; Brahms; Grieg; Kreisler; Prokofiev; Keating; Williams; Gershwin; Ellington; Péter; Mancini
29 May, Thursday 7:00 pm
Small Hall
Alexei Zuev.
Piano Recital
Concert No 9 Season Ticket No 4
«Piano Evenings»
Schubert; Adams; Prokofiev; Mozart; Schubert: Sonata in A major; Adams; Prokofiev: , Sonata No. 4; Mozart: Sonata in C Major KV 330
30 May, Friday 7:00 pm
Grand Hall
Musical Genealogy.
Mussorgsky-Shostakovich-Tishchenko
Concert No 5 Season Ticket No 2
«Life line»
Conductor - Nikolay Alexeev
Mikhail Kazakov - bass
Shostakovich; Mussorgsky; Tishchenko; Shostakovich: Five orchestral interludes from the opera Katerina Izmaylova; Mussorgsky: Songs and Dances of Death; Tishchenko: Dante Symphony No. 5 ("Paradise")
31 May, Saturday 7:00 pm
Small Hall
Classical Music and Improvisations
Pavel Andreev - piano
Dmitry Myachin - piano
Anna El-Khashem - soprano
Scarlatti; Mozart; Handel; Chopin; Schumann; Schubert; Myachin; Andreev
+7 (812) 240-01-80, +7 (812) 240-01-00
+7 (812) 240-01-70
Lunch Break: 3 pm to 4 pm
Lunch Break: 3 pm to 4 pm
«Saint-Petersburg Philharmonia»