What's on

Repertoire

Small Hall
January 2025

www.philharmonia.spb.ru


02 January, Thursday 7:00 pm
Remolino Ensemble

"Remolino" Ensemble
Emil Iakovlev - violin
Oleg Gulevsky - button accordion
Kirill Grigoriev - double bass
Mikhail Blekher - harpsichord
Piazzolla: L'evasion, Nightclub 1960, "Mumuki", Tangata del Alba, Allegro tangabile; Galliano: Allegro furioso, New York Tango; Vivaldi: "Winter" from "The Seasons"; Tsfasman: "Snowflakes"; Bartók: Romanian Folk Dances; Brahms: Two Hungarian Dances; Dinicu: Hora Martisorului; Galliano: "Melancholic"


04 January, Saturday 3:00 pm
New Year concert

Vasilevsky Island Youth Chamber Orchestra
Artistic director and conductor - Sergey Yefaev
Natalia Entelis - presenter
Glinka; Mozart; Tchaikovsky; Bottesini; Strauss; Gounod


04 January, Saturday 7:00 pm
Flute in opera and ballet

Taffanel: Variations on themes from Weber's opera "Der Freischütz", Fantasia on themes from opera "Mignon" by Thomas; Lehár: Waltz from the operetta "The Merry Widow" ("Die lustige Witwe"); Manafarova: Seguidilla, paraphrase on themes from Bizets opera Carmen for piccolo flute; Debussy: Prelude to the Afternoon of a Faun, the prelude to the Mallarmé`s eclogue; Tchaikovsky: Lensky Aria from "Eugene Onegin"; Bizet: Fantasy on the themes of Carmen; Verdi - Doppler: Fantasia on themes from the opera La Traviata, Duet from the opera "Rigoletto"; Hugh: "Masquerade Ball"


05 January, Sunday 7:00 pm
Flamenco music
Traditional falsettos in the style of bulerias and tangos

Vladimir Slobodin Quintet
Vladimir Slobodin - guitar
Konstantin Ushakov - guitar
Asya Kell - flute, saxophone, vocals
Viktor Savich - bas-guitar
Sergey Konyaev - cajon, percussion
Paco de Lucia; Amigo; Cortez; Jacob; Corea; Slobodin


07 January, Tuesday 3:00 pm
New Year concert


Alexander Golikov - trumpet
Alexander Galitsky - presenter
J.-S. Bach; Vivaldi; Mozart; Tchaikovsky; Strauss


07 January, Tuesday 7:00 pm
Frederic Chopin

Oleg Vainstein - piano
Chopin: Sonata No 3, Twelve Etudes, Three Polonaises


10 January, Friday 7:00 pm
Chamber music evening

Maxim Fedotov - violin
Galina Petrova - piano
Brahms: Violin Sonata No 2; Beethoven: "Kreutzer" Sonata for Violin and Piano; Rimsky-Korsakov: Scheherazade, Song of the Indian guest from the opera "Sadko"; Borodin: Polovtsian Dances


12 January, Sunday 7:00 pm
Elizaveta Ukrainskaya
Piano evening


Mozart: 10 Variations on "Unser dummer Pöbel meint"; Debussy: Images, Book 1, Images, Book 2; Chopin: Four Ballades


15 January, Wednesday 7:00 pm
Chamber music evening

String Quartet
Ekaterina Semion - harp
Georgii Dolgov - flute
Renat Rakov - clarinet


19 January, Sunday 7:00 pm
Paganini. 14 caprices arranged for three oboes

"Shepherd trio"




20 January, Monday 7:00 pm
Leonid Zhelezny (violin) and Yuri Panov (piano)

Schumann: Three Romances for Violin and Piano; Kreisler: Praeludium and Allegro in the style of Pugnani, "The Torments Of Love", Recitative and scherzo for violin solo; Ravel: "Gypsy", Rhapsody for Violin and Piano; Prokofiev: Sonata No 1 for Violin and Piano


23 January, Thursday 7:00 pm
"Quiet music"

Divertissement Chamber Orchestra
Ilya Ioff - artistic director, violin
Stanislav Soloviev - piano
Webern: Langsamer Satz; Pelecis: Nevertheless, for Violin, Piano and String Orchestra; Schoenberg: Verklärte Nacht


24 January, Friday 7:00 pm
Chopin, Scriabin, Stravinsky

Ilya Chirskov - piano
Chopin: Fantasie-Impromptu, Polonaise in a flat Major, Nocturne No 1, op. 9 No 1, Nocturne Des-dur, op. 27 1, Waltz in C sharp Minor, Mazurka in A minor, Mazurka in F minor, Ballade No. 1; Scriabin: Fantasia in B minor, Prelude and Nocturne for the Left Hand; Stravinsky: "Petrushka", three excerpts from the ballet


25 January, Saturday 7:00 pm
Ring and sing the strings
Harp and violin


Maria Krushevskaya - harp
Konstantin Koznacheev - violin
Mozart: Sonata in G major, Sonata in E major; Williams: "The Lark Ascending"; Saint-Sans: Fantaisie for Violin and Harp; Debussy: "Beau Soir", Valse; Ravel: "Vocalise-Etude en forme de Habanera" for voice and piano, "Gypsy", Rhapsody for Violin and Piano


26 January, Sunday 3:00 pm
Music of the air
Wind instruments



Olympic Brass Ensemble
Alexei Stepanov - artistic director
Irina Smuckul - presenter


26 January, Sunday 7:00 pm
Parade of soloists

New Chamber St. Petersburg Philharmonic Orchestra
Conductor - Yaroslav Zaboyarkin


28 January, Tuesday 7:00 pm
"Jazz-Caprice" Ensemble

"Jazz-Caprice" Ensemble
Gasan Bagirov - guitar, vocal
Marina Rybakova - piano
Filipp Meshcheryakov - double bass
Alexey Shikhov - drums
Jazz arrangements and original compositions
J.-S. Bach; Tchaikovsky; Chopin; Grieg; Ellington; Jobim; Gershwin; Lewis


29 January, Wednesday 7:00 pm
"Instinct of Mastery"
Teachers and students

Irina Sharapova - presenter
Masterpieces of vocal classics performed by leading Russian singers and their students


Grand Hall:
191186, St. Petersburg, Mikhailovskaya st., 2
+7 (812) 240-01-80, +7 (812) 240-01-00
Small Hall:
191011, St. Petersburg, Nevsky av., 30
+7 (812) 240-01-70
Write us:
Box office opening hours: 11 am to 8 pm (on concerts days to 8.30 pm)
Lunch Break: 3 pm to 4 pm
Box office opening hours: from 11 am to 7 pm (on concerts days to 7.30 pm)
Lunch Break: 3 pm to 4 pm
© 20002024
Saint-Petersburg Philharmonia