What's on

01
April, 2024
8:00 pm, Mon
Concert was rescheduled to
01
April, 2024
8:00 pm, Mon
Concert was rescheduled to
01
April, 2024
7:00 pm, Mon
"Unusual instruments"
Alexei Chizhik (vibraphone)
Pavel Chizhik (xylophone)
Alexander Smirnov (marimba)
Timur Fedorov (marimba)
Nikolai Ryzhov
Ivan Chernobaev (bells)
Petr Gogitidze (bas-guitar)
Irina Chizhik - presenter
Bizet: Overture to "Carmen"; O. Petrova: "In the kitchen" for kitchen utensils; Vivaldi: "Le quattro stagioni" for scythe, tape recorder, wind machine and thunder; Semenov: "Concertino for Big drum"; J. Strauss: Polka "Blacksmith", Polka "Champagne", Polka"In the Pavlovsky forest", Polka "Hunting", Polka"Anna", Polka "Railway"; Anderson: "Piece for Typewriter", Polka "Plasterer"
Organizers: Impulse Percussion
02
April, 2024
8:00 pm, Tue
Concert was rescheduled to
02
April, 2024
7:00 pm, Tue
"From classical to rock" To the 75th anniversary of the Small Hall
Rastrelli cello quartet
Artistic director, cello - Kirill Kravtsov
Mikhail Degtyarev (cello)
Kirill Timopheev (cello)
Sergey Drabkin (cello)
Gluck; Grieg; Tchaikovsky; Piazzolla; Gladkov; Mancini; Anderson; Led Zeppelin
03
April, 2024
7:00 pm, Wed
Italy
Conductor - Boris Barinov
Alexandra Korobkina - violin; Tatiana Zakirova - soprano; Damir Zakirov - tenor
Albinoni; Boccherini; Vivaldi; Caccini; Paganini; Donizetti; Rota
Organizers: Chamber orchestra "Triumph"
04
April, 2024
7:00 pm, Thur
Oleg Vainstein
Piano evening
Schumann: Carnaval; Brahms: Handel Variations for piano, op. 24; Liszt: Sonata h-moll
Organizers: "Enterpriserusart"
05
April, 2024
8:00 pm, Fri
Conductor Nikolay Alexeev
Soloist Denis Matsuev
Tchaikovsky: Piano Concerto No 1; Prokofiev: Symphony No.6
05
April, 2024
8:00 pm, Fri
Concert was rescheduled to
05
April, 2024
7:00 pm, Fri
Masterpieces of Western Romanticism
Conductor - Maxim Alexeev
Evgeny Izotov - piano
Chopin: Piano Concerto No 1; Weber: Overture to Oberone; J. Strauss II: Die Fledermaus, Overture; Smetana: "Vltava" from Cycle of Symphonic Poems "My Country"; Dvořák: Carnival, concert overture
Organizers: "Tchaikovsky" Musical Culture Center
06
April, 2024
8:00 pm, Sat
"Klassika" St. Petersburg State Symphony Orchestra
Conductor Alexander Kantorov
To the conductor's birthday
Conductor - Alexander Kantorov
Ekaterina Latysheva - soprano; Dmitry Grigoriev - bass
I. Dunaevsky: Overture from the music of the film The Children of Captain Grant, Music from the movie Circus, March from the movie "Spring", Polka from the movie Kuban Cossacks, Gallop from the operetta Son of a Clown, Silence from musical movie Jolly Stars, Zazdravnaya from the movie Spring, Exit march from the movie Circus, Waltz from the movie Kuban Cossacks, Concert march, Concert waltz, Waltz from the music for the The Shining Path, March of Enthusiasts from the film The Shining Path
06
April, 2024
7:00 pm, Sat
Mozart. Symphony No. 40
Symphony Orchestra of the St. Petersburg State Conservatory
Artistic director, conductor - Arkady Steinlucht
Anna Komarova - flute
Mozart: Symphony No.40, Flute Concerto No. 2; Bartók: Music for Strings, Percussion and Celesta
07
April, 2024
3:00 pm, Sun
Johann Strauss
Orchestra of the Theater of Musical Comedy
Conductor - Andrey Alexeev
Natalia Entelis - presenter
07
April, 2024
7:00 pm, Sun
Arseny Tarasevich-Nikolaev
Piano evening
Beethoven: Sonata No 5, Sonata No. 13, Sonata No. 14; Mozart: Fantasia in major; Liszt: "Fountains of the Villa D'Este'; Ravel: "Gaspard de la nuit"
08
April, 2024
7:00 pm, Mon
Bach. "Matthäus-Passion"
Conductor Teodor Currentzis
MusicAeterna Chior
Children's choir "Spring" named after A.S.Ponomarev
Soloists will be announced later
09
April, 2024
7:00 pm, Tue
Ilia Papoian
Piano evening
To the 75th anniversary of the Small Hall
J.-S. Bach: Goldberg Variations; J.-S. Bach - Rachmaninoff: Prelude, Gavotte and Gigue from Violin Suite in E major; Rachmaninoff: Variations on a Theme of Chopin
10
April, 2024
7:00 pm, Wed
Andreyev State Russian Orchestra
Conductor - Dmitry Khokhlov
Organizers: Andreyev State Russian Orchestra
10
April, 2024
7:00 pm, Wed
"At the turn of the century"
Ivan Sapunov - baritone; Tatiana Komissarova - viola; Stanislav Soloviev - piano
Glinka: "Doubt", "The winner", "Don't tempt me unnecessarily", Sonata for Viola and Piano (unfinished); Rachmaninoff: Vocalise, "Don't sing, beauty, in front of me"; Saint-Sans: "Swan" from "The Carnival of the Animals"; Debussy: "La fille aux cheveux de lin", Menuet from Petite Suite; Thomas: Hamlet's aria from the opera "Hamlet" ("O vin, dissipe la tristesse"); Ravel: Pavane pour une infante defunte; Massenet: Herod's Aria from the opera "Herodias", "Méditation" for Violin and Orchestra from "Thaïs"; Tchaikovsky: "No, only the one who knew", "Pimpinella"
11
April, 2024
8:00 pm, Thur
11
April, 2024
7:00 pm, Thur
State Russian Concert Orchestra
Conductor - Vladimir Popov
Rachmaninoff; Stravinsky; Rossini; Debussy; Dvořák; Ponchielli; Liszt; Offenbach; Tchaikovsky: The Seasons; Grieg: Peer Gynt, fragments; Borodin: Polovtsian Dances
Organizers: State Russian Concert Orchestra
12
April, 2024
8:00 pm, Fri
Rachmaninoff. Piano Concerto No. 2
Russian National Orchestra
Artistic director, conductor - Alexander Rudin
Sergei Davydchenko - piano
Rachmaninoff: Sinque Études-Tableaux (orch. by Respighi), Piano Concerto No 2; Respighi: "Vetrate di Chiesa"
12
April, 2024
7:00 pm, Fri
Albert Zhalilov and Terem-Quartet
Romances; Folk songs; French chanson
Organizers: ..
13
April, 2024
8:00 pm, Sat
Conductor Yuri Lebedev
Soloists Lev Klychkov, Sergei Pechatin
Schubert: Overture in the Italian Style in major, Symphony No 8; Brahms: Double Concerto for violin and cello
13
April, 2024
7:00 pm, Sat
Mozart, Schubert
String Quintets
Vera Vasileva - violin; Vsevolod Lenskikh - violin; Alexei Koptev - viola; Aleksei Bogorad - viola; Dmitrii Khrychev - cello; Dmitry Eremin - cello
14
April, 2024
3:00 pm, Sun
Schubert. Symphony No. 8 Unfinished
Conductor - Yuri Lebedev
Natalia Entelis - presenter
Salieri: Symphony in D Major "La Veneziana"; Korchmar: "Schubertiade", suite-fantasy for symphony orchestra; Schubert: Symphony No 8, Overture in the Italian Style in major
14
April, 2024
8:00 pm, Sun
Divna Ljubojevic
Melodi Choir (Serbia)
Organizers: E. A.Orlova
14
April, 2024
3:00 pm, Sun
Kingdom of Musical Theater
Elena Tatyanok - soprano; Sergey Larionov - tenor; Gevorg Ambartsumyan - baritone; Georgii Belokonev - piano; Anna Shavarova - piano; Timofey Kharitonenko - piano
Alexander Galitsky - presenter
Loewe; Bernstein; Kander; Rogers
14
April, 2024
7:00 pm, Sun
Zhang Lei
Vocal Evening
Zhang Lei - soprano; Semen Zaborin - piano
Larisa Pominova - mezzo-soprano; Jiangming Xi - baritone
Mozart; Donizetti; Rossini; Thomas; Rimsky-Korsakov; Tchaikovsky; Music by Chinese composers
15
April, 2024
8:00 pm, Mon
Divna Ljubojevic
Melodi Choir (Serbia)
Organizers: E. A.Orlova
16
April, 2024
8:00 pm, Tue
Verdi. Requiem
Conductor Alexander Chernushenko
St Petersburg State Capella Choir
Conductor - Alexander Chernushenko
Zhanna Dombrovskaya - soprano; Yekaterina Sergeeva - mezzo-soprano; Stanislav Leontiev - tenor; Ilya Bannik - bass
16
April, 2024
7:00 pm, Tue
"Voices of the Academy"
Soloists of Elena Obraztsova Musical Academia
Rimsky-Korsakov; Bizet; Puccini; Verdi
Romances, arias and scenes from operas
Organizers: Elena Obraztsova Musical Academy
17
April, 2024
8:00 pm, Wed
Organ evening
Eugenio Maria Fagiani - organ (Italy)
J.-S. Bach: Organ Concerto in C major (transcription of Vivaldi's Violin Concerto); Mozart: Adagio; Handel: "Fireworks Music"; Liszt: "Sposalizio" from "Années de pèlerinage II"; Bossi: Scherzo; Fagiani: Three variations on the theme of a song by V.Solovyov-Sedoy
17
April, 2024
7:00 pm, Wed
Italian Baroque
VivaMuse Ensemble
Violin, artistic director - Evgeniya Klevtsova
Nataliya Grinuk (violin)
Alexei Andreev (viola)
Natalia Neskoromnaya (cello)
Mikhail Blekher (harpsichord)
Alexandra Repina - soprano; Liudmila Sidenko - mezzo-soprano
Vivaldi; Corelli; Pergolesi: Stabat Mater
Organizers: "Enterpriserusart"
18
April, 2024
8:00 pm, Thur
Tchaikovsky. Variations on a Rococo Theme
Serenade for string orchestra
New Chamber St. Petersburg Philharmonic Orchestra
Musicians from the Islamic Republic of Iran
Conductor - Yaroslav Zaboyarkin
Dmitry Ganenko - cello
Glinka: Kamarinskaya; Tchaikovsky: Variations on a Rococo Theme, Serenade for string orchestra; Baghcheban: Viraneh, Sholeyl
18
April, 2024
7:00 pm, Thur
Alexander Knyazev (cello) and Philipp Kopachevsky (piano) To the 75th anniversary of the Small Hall
Rachmaninoff: Sonata for cello and piano in G minor; Prokofiev: Cello Sonata; Shostakovich: Sonata for Cello and Piano
19
April, 2024
8:00 pm, Fri
Anton Bruckner and Johann Strauss
Conductor - Dmitri Jurowski
Bruckner: Symphony No. 0 in D minor "Nullte"; Music of the Strauss family: Waltzes, Polkas, Marches
19
April, 2024
7:00 pm, Fri
"Northern Sinfonia" Symphony Orchestra
Conductor - Fabio Mastrangelo
Anna Vikulina - soprano; Elizaveta Mikhailova - mezzo-soprano; Alexander Papushev - violin
Schubert: Symphony No 5; Mozart: Concert Aries, Violin Concerto No 4; Mendelssohn: Symphony No. 4 "Italian"
Organizers: The F.I. Shaliapin" St. Petersburg State Music Theatre
20
April, 2024
8:00 pm, Sat
Nikolay Lugansky
Piano evening
Mendelssohn: 4 Lieder ohne Worte; Chopin: Nocturne Des-dur, op. 27 1, Ballade No. 4; Rachmaninoff: Études-Tableaux, Op. 39; Wagner - Lugansky: Four scenes from the musical drama "Götterdämmerung" ("Twilight Of The Gods")the Gods"; Wagner - Liszt: "Love Death" from Tristan und Isolde
20
April, 2024
7:00 pm, Sat
Masterpieces of classical music in jazz arrangement
J.-S. Bach; Mozart; Vivaldi; Tchaikovsky; Schubert
21
April, 2024
8:00 pm, Sun
New Orleans Love Melodies
Kuvaytsev Jazz Band
Armstrong; Ellington; Gershwin; Sinatra
21
April, 2024
3:00 pm, Sun
Journey into musical tales
Irina Chizhik - reciter; Julia Labutina - sand animation; Alexei Chizhik - vibraphone; Natalia Danilina - flute; Yana Zubova - piano
Musical fairy tales with sand animation: "Magical flute", "Puss in Boots"
21
April, 2024
7:00 pm, Sun
Felix Mendelssohn
String Quartet "Izmailovsky"
Anita Ozheshkovskaya (violin)
Elena Kozlova-Gatovskaya (violin)
Nadezhda Sergeeva (viola)
Ilya Izmailov (cello)
Ivan Mikhaylov - piano; Vera Chekanova - soprano; Dmitrii Khrychev - cello; Elizaveta Zhuchenko - violin; Victor Rogatin - viola; Aleksandr Chizhov - viola; Dmitry Mikhaylov - cello; Evgenii Ryzhkov - double bass
Mendelssohn: Songs, String Quartet No. 2, Piano sextet
22
April, 2024
8:00 pm, Mon
"Mighty nature is full of wonders"
Conductor - Alexander Soloviev
Antonina Popras - viola, soloist of Saint Petersburg Music House; Yaroslav Timofeev - presenter
Rimsky-Korsakov: The Snow Maiden, suite from opera; Takemitsu: "A string around autumn", viola concerto; Debussy: Prelude to the Afternoon of a Faun, the prelude to the Mallarmé`s eclogue, La mer, three symphonic sketches for orchestra
22
April, 2024
7:00 pm, Mon
Violin music evening To the 75th anniversary of the Small Hall
Ilia Kozlov - violin; Oleg Vainstein - piano
Mozart: Sonata for Violin and Piano in G major; Grieg: Sonata No. 3 for Violin and Piano; Paganini: Cantabile; Paganini - Kreisler: "La campanella"; Ysaÿe: Sonata for solo violin No. 5 in G major; Tchaikovsky: Melody, "Reflection", Waltz-scherzo
22
April, 2024
7:00 pm, Mon
Concert was rescheduled to
23
April, 2024
8:00 pm, Tue
Outstanding musicians of Azerbaijan at the St. Petersburg Philharmonia
Conductor - Ayyub Guliyev (Azerbaijan)
Ferhad Badalbeyli - piano (Azerbaijan); Murad Adigezalzadeh - piano (Azerbaijan)
Garayev: Don Quixote, symphonic sketches; Amirov - Nazirova: Piano Concerto after Arabian Themes; Rachmaninoff: Suite No.2 for Two Pianos; Tchaikovsky: Italian Capriccio
Supported by: Ministry of Culture of the Azerbaijan Republic,
23
April, 2024
7:00 pm, Tue
Elena Spist
Anniversary evening
Elena Spist - piano; Elizaveta Ukrainskaya - piano; Anastasia Malinina - piano; Alina Fedoseeva - piano; Chzha Lyanyuj - piano; Maria Chernyshova - piano; Anna Braginskaya - piano; Daria Abramchuk - piano; Lada Aksyonova - piano; Ilya Fedoseev - piano; Natalia Lisanova - piano; Timofei Kalmykov - piano; Leyla Hamidova - piano; Lyubov Kadetova - piano; Ksenia Gomer - piano; Anna Vikulina - soprano; Polina Lapteva - soprano; Svetlana Kineshova-Burovik - soprano; Mariya Moor - soprano; Mila Shkirtil - mezzo-soprano; Anna Smirnova - mezzo-soprano; Nadezda Khadzheva - mezzo-soprano; Polina Novikova - mezzo-soprano; Alexander Kulinkovich - tenor; Ivan Vasiliev - baritone; Artem Savchenko - baritone; Vladimir Felyauer - bass; Valery Kaula - bass; Marina Beschastnykh - violin; Daria Gilbo - cello; Nikita Liutikov - clarinet; Valeria Flegontova - saxophone
Rubinstein; Tchaikovsky; Rachmaninoff; Medtner; Dunaevsky; Sviridov; Desyatnikov; Offenbach; R. Strauss; Ravel; Gershwin; Bernstein; Penderecki; Bock; Bolcom
24
April, 2024
8:00 pm, Wed
Conductor Maxim Alexeev
Soloist Rolando Saad
Leningrad Oblast Symphony Orchestra
Bizet: Carmen Suites; de Falla: "El amor brujo"; Chapi; Rodrigo; Chueca
Organizers: Producer V.V. Tkachenko
Cancelled concert
24
April, 2024
7:00 pm, Wed
Evgeny Izotov
Piano evening
Mozart: Sonata c-moll, KV 457; Chopin: Nocturnes Op. 27 No. 1,2, Impromptu No. 1 in A flat major, Polonaise-Fantaisie; Liszt: , "Liebestraum",
25
April, 2024
8:00 pm, Thur
Film music marathon
Singolo Orchestra
Conductor - Anton Gakkel
Dmitry Ganenko - cello
Williams: Music from the "Star Wars", Music from the "Schindler's List", Music from the "Terminal", Music from "Harry Potter", "Alien" Suite; Elfman: Music from the "Mission: Impossible"; Silvestri: , Music from "The Avengers", Music from "Forrest Gump"; Zimmer: Music from the "Gladiator", Music from "Interstellar"; Morricone: Music from "Once Upon a Time in America", Music from "Il Buono, il brutto, il cattivo", Music from "The Mission"; Lloyd Webber: The Phantom of the Opera, fragments; Badelt: Music from the "Pirates of the Caribbean"; Javadi: Music from the series "Game of Thrones"; Adele: "Skyfall"; Barry - Norman: Music from James Bond movies
700 3000 RUB
25
April, 2024
7:00 pm, Thur
Dedicated to Chick Corea
Alexander Berenson - trumpet; Nikolay Popravko - saxophone; Garry Bagdasaryan - percussion; Andrey Kondakov - piano; Grigory Voskoboynik - double bass
Corea; Hubbart; Gomez; Berenson; ; Voskoboynik; Kondakov
700 1200 RUB
26
April, 2024
8:00 pm, Fri
Chamber choir "Old Russian Cantus"
Chamber choir "Old Russian Cantus"
- Anatoly Grindenko
Ensemble of ancient Russian sacred music of the St. Petersburg State Conservatory named after N.A.Rimsky-Korsakov "Znamenie
-
Organizers: E. A.Orlova
1000 4700 RUB
1000 RUB
26
April, 2024
3:00 pm, Fri
Grand opening of the IV All-Russian Open Competition for Performers on String Folk Instruments named after. A.Shalov
Unison of domrists of the Ural State Conservatory named after. M.P.Mussorgsky
- Svetlana Vasilyeva
Russian Orchestra of the St.Petersburg Rimsky-Korsakov State Conservatory
- Ilya Sitkin
- Vyacheslav Glazunov
- Natalia Shkrebko
Alexander Makarov - domra; Natalia Shkrebko - domra; Svetlana Vasilyeva - domra; Irina Ershova - gusli; Eugeny Zhelinsky - balalaika; Stanislav Soloviev - piano; Mikhail Kasheutov - guitar; Nikolay Potapov - balalaika; Lyubov Samatova - gusli; Marina Klimova; Lidia Belyunaite
Organizers: Charitable foundation for supporting social initiatives and providing targeted assistance VTB-Strana
No tickets for sale
26
April, 2024
7:00 pm, Fri
Acid Hasid
Byzantine ornament
Romanian, Bulgarian, Serbian Greek, Macedonian, Moldavian melodies
Organizers: Acid Hasid
800 2000 RUB
27
April, 2024
8:00 pm, Sat
"In a white cloak with a bloody lining..."
St Petersburg Philharmonic Orchestra (chamber orchestra)
Choir of the St. Petersburg Rimsky-Korsakov State Conservatory
Conductor - Leo Kraemer (Germany)
Alexandra Repina - soprano; Daria Ryabokon - mezzo-soprano; Egor Semenkov - tenor; Ivan Vasiliev - baritone; Yuri Monchak - bass; Nikolai Marton - reader of fragments of the novel
J.-S. Bach: Johannes-Passion
600 1500 RUB
28
April, 2024
3:00 pm, Sun
"The Tale of the Dead Princess and the Seven Bogatyrs"
Philharmonic Society Children Choir
Conductor - Petr Maximov
Anna Mikhalkova - presenter
Pleshak: "The Tale of the Dead Princess and the Seven Bogatyrs", excerpts from the opera for children; Shainsky: Smile from the film Little Raccoon, Grasshopper from the film The Adventures of Dunno and His Friends, "Cruiser Aurora" from the cartoon, Blue Car from the film Shapoklyak, Antoshka from the film Merry Carousel; I. Dunaevsky: Robert's song from the film "Children of Captain Grant"; Krylatov: Bells and Winged Swing from the film Adventures of Electronics; M. Dunaevsky: Lady Perfection from the film Mary Poppins, Goodbye; Krylatov: Forest Deer from the film Oh, That Nastya, Beautiful Far Away from the film Guest from the Future
500 1300 RUB
28
April, 2024
8:00 pm, Sun
Optina Pustyn Male Choir
Kastalsky; Rachmaninoff; Sviridov; Martynov; Tchaikovsky; Rimsky-Korsakov; Glinka; Shashina; Sadovsky; Russian folk song
Organizers: E. A.Orlova
1700 4700 RUB
1000 RUB
28
April, 2024
3:00 pm, Sun
Concert of music for clarinet
Dedicated to A.Kazakov
New Chamber St. Petersburg Philharmonic Orchestra
Dmitry Lupachev - clarinet; Nikita Liutikov - clarinet; Alexander Vasiliev - clarinet; Denis Sukhov - clarinet; Evgeny Kultygin - clarinet; Egor Bobnev - clarinet; Damir Valiev - clarinet; Alexander Zakharenko - clarinet; Serafima Verkholat - clarinet; Gevork Sarkisyants - clarinet; Anna Ter-Abramyan - clarinet; Filipp Sozdatelev - clarinet; Semyon Ushakov - clarinet; Yulia Shumikhina - cello; Sofia Medintseva - piano; Sergey Oskolkov - piano; Elizaveta Ukrainskaya - piano; Pavel Tovpich - piano; Elizaveta Abdurakhmanova - viola
Brahms; Poulenc; Bruch; Tchaikovsky; Taneyev; Berlioz; Mendelssohn; Weber; Villa-Lobos
200 RUB
28
April, 2024
7:00 pm, Sun
World Opera Treasures
Igor Barbakov - tenor; Irina Murashkintseva - soprano; Irina Aleshina - soprano; Sergey Chepurcko - bass; Konstantin Zeliger - piano
Puccini: Cavaradossi's aria from Tosca, Musetta's Waltz ("Quando men vo") from "La bohème", Arioso of De Grieux ("Tra vio Belle") from the opera "Manon Lescaut"; Bellini: Cavatina di Norma; Tchaikovsky: Herman's Aria from "Pique Dame", ; Wagner: Elisabeth's entrance from "Tannhäuser"; Verdi: Brindisi, "Traviata"; Donizetti: Duet "Prendi per me sei libero" from "L'elisir d'amore"; Verdi: Dukes Ballad ("Questa o quella...") from Rigoletto, Violetta's Aria ("E strano Sempre libera") from ''La Traviata'', Amelia's aria ("Ecco l'orrido campo") from the opera "Un ballo in maschera"; Offenbach: Barcarolle from "The Tales of Hoffman"; Mozart: Duet of Zerlina and Don Giovanni from "Don Giovanni", Aria of Leporello from Don Giovanni; Rossini: Basilio's Aria from "The Barber of Seville"; Cilèa: Adriana's aria from "Adriana Lecouvreur"; Borodin: Aria of Prince Igor from the opera Prince Igor; Leoncavallo: Arioso of Canio ("Recitar, Vesti la giubba") from "Pagliacci"; Meyerbeer: Dinora's aria from the opera "Dinora"; Glinka: Gorislavas Cavatina from "Ruslan and Ludmila"
Organizers: International Youth Center of Musical Art
900 2000 RUB
30
April, 2024
8:00 pm, Tue
Astor Piazzolla
"Remolino" ensemble
Piazzolla: The Four Seasons of Buenos Aires, Concerto for orchestra, "Maria de Buenos Aires", fragments of the tango operita, Michelangelo 70, La Muerte del Angel, Cafe 1930, Esqualo and other famous tangos
500 1300 RUB
30
April, 2024
2:00 pm, Tue
Closing and Gala concert of ARG Festival
St. Petersburg Cello Ensemble of Anatoly Nikitin
Ilia Papoian - piano; Alexander Kashpurin - piano; Evgeny Izotov - piano; Anna Sheludko - piano; Stanislav Soloviev - piano; Anna Rychkova - piano; Natalia Frolova - piano; Svetlana Konnova - piano; Maria Litke - soprano; Anastasia Fedoseenko - domra; Dmitry Eremin - cello; Maria Shalgina - violin; Anna Vainshtein - viola; Sergey Kolesov - saxophone; Nikita Liutikov - clarinet; Andres Izmaylov - harp; Ilia Kozlov - violin; Denis Gonchar - viola
Rachmaninoff: "Don't sing, beauty, in front of me", "Spring Waters", ndante cantabile for cello and piano, "Dance of the Gypsies" from the opera "Aleko", Prelude in G minor, Op. 23 No. 5, Polka V.R. for piano; Schubert: Impromtu, Op. 90 No. 2; Glinka: Sonata for Viola and Piano (unfinished); Schumann - Liszt: Widmung (Liebeslied); Bartók: 6 Romanian Folk Dances; Liszt: "Liebestraum", Etude in A minor (after Caprice No. 5 in A minor); Piazzolla: "Histoire du Tango"; Medtner: Canzona Serenata; Handel: Passacaglia; Widor: "Introduction et Rondo" for Clarinet and Piano; Rossini - Ginzburg: Fantasia on the theme of Figaro's cavatina from the opera "Il barbiere di Siviglia"; Izmailov: Matilda's Lullaby, Concert Waltz St. Petersburg-Vienna; Frolova: On a Waltz Theme (written specifically for ARG-Festival), world premiere; Gipsy Kings, J. Cameron: Louise's aria ("The Hero Behind the Mask") from the musical "Zorro"
Organizers: ANO of the development and support of cultural projects
Sold out
300 RUB
30
April, 2024
7:00 pm, Tue
The best of jazz
Konstantin Khazanovich (piano)
Ivan Lubimov (double bass)
Ruslan Tustanovsky (saxophone)
Egor Kryukovskikh (percussion)
Strayhorn: "Take the A train"; Khazanovich: "Memorandum", "Parisian sadness", "Told you so", "Walking around", "On the train", "Get another day", "St. Petersburg Nocturne"; Thiele Weiss: "What a Wonderful World!"; Ellington: "Caravan"
Organizers: Producer Smirnov A.Y.
500 1200 RUB
Grand Hall:
191186, St. Petersburg, Mikhailovskaya st., 2
+7 (812) 240-01-80, +7 (812) 240-01-00
Small Hall:
191011, St. Petersburg, Nevsky av., 30
+7 (812) 240-01-70
Write us:
Box office opening hours: 11 am to 8 pm (on concerts days to 8.30 pm)
Lunch Break: 3 pm to 4 pm
Box office opening hours: from 11 am to 7 pm (on concerts days to 7.30 pm)
Lunch Break: 3 pm to 4 pm
© 20002024
Saint-Petersburg Philharmonia